Ödemiş Süs-bir, Sektörün Sorun Ve Talepleri İçin Bakan Eker’e Dosya Sundu

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (Süs-Bir) Başkanı Hüseyin Cabbar, önceki gün Ödemiş’e gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e üreticilerin yaşadığı sorunları ve beklentileri ile önerilerini içeren bir dosya...

Ödemiş Süs-bir, Sektörün Sorun Ve Talepleri İçin Bakan Eker’e Dosya Sundu

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (Süs-Bir) Başkanı Hüseyin Cabbar, önceki gün Ödemiş’e gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e üreticilerin yaşadığı sorunları ve beklentileri ile önerilerini içeren bir dosya...

21 Mart 2014 Cuma 10:45
Ödemiş Süs-bir, Sektörün Sorun Ve Talepleri İçin Bakan Eker’e Dosya Sundu
Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (Süs-Bir) Başkanı Hüseyin Cabbar, önceki gün Ödemiş’e gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e üreticilerin yaşadığı sorunları ve beklentileri ile önerilerini içeren bir dosya sunduklarını belirtti.

Küçük Menderes bölgesinin süs bitkileri sektöründe kısa sürede söz sahibi yerlerden biri olduğunu dile getiren Cabbar, “Özellikle KDV’nin %8’e düşürülmesi, haksız rekabetin önlenmesi ve organize fidan ve sera bölgesi oluşturulması ile ilgili talep ve düşüncelerimizi Sayın Bakanımıza sunduk” dedi.

2013 yılında özellikle Türkmenistan, Azerbaycan, Irak ve Gürcistan’a 5 milyon saksılı ardıç, 25 bin boylu ağaç ve 2 milyonluk da diğer türde bitki ihracatının yapıldığını ifade eden Ödemiş Süs-Bir Başkanı Hüseyin Cabbar, Ödemiş ve çevresinde 800’e yakın kayıtlı ve kayıtsız üreticinin mevcut olduğunu belirtti.

“YÜZDE 18’LİK KDV PAZAR BULMA OLANAĞINI DÜŞÜRÜYOR”

Yaklaşık 12 bin kişinin kazanç kapısı olan süs bitkileri sektörüyle ilgili önemli sorunların bulunduğunu söyleyen Cabbar, “Bazı bitkilerdeki %18’lik KDV oranı birliğimiz ve üreticilerimizin pazar bulma olanağını önemli ölçüde düşürüyor. Sayın Eker’e sunduğumuz dosyada bu oranın %8’e çekilmesini talep ettik.

Süs bitkileri ithalatçılarının ithal ettikleri bitkiler devlet tarafından üretim materyali olarak kabul edildiğinden sıfır gümrük ile üretim gerçekleşiyor. Bunun sonucunda bölgemizde üretim yapan üreticilerimiz haksız rekabetle mücadele ediliyor. ithalatı yapılan bitkilerin işlenmiş tarım ürünü statüsüne alınmasını talep ettik. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı tüm fidanlıklardan büyükşehirlere, illere, ilçelere yapılan ücretsiz bitki tahsisine son verilmesi de haksız rekabetin önlenmesi adına taleplerimiz arasında yer aldı” dedi.

Desteklemelerle ilgili taleplerinin de bulunduğunu kaydeden Cabbar şunları söyledi: “Sektörümüzde dekar başına 10/20 TL mazot primi dışında destekleme yok. Hayvancılıkta, süt primi, yem primi, küpeleme primi, suni tohumlama gibi bir çok destekleme var. biz de üretimin kayıt altına alınması için enerji, gübre, zirai ilaç, saksı, torf ve sulama sistemi gibi kalemlerde destekleme beklentimizi sunduk”

“ORGANİZE FİDANCILIK VE SERA BÖLGESİ İLE ÖDEMİŞ FİDANCILIK BAŞKENTİ OLACAK”

Ödemiş’in sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu’nun da fidancılık başkenti olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu hatırlatan Cabbar, “Taleplerimiz bu sektörün gelişimi, büyümesi ve Türkiye’de söz sahibi olması içindir. Bu nedenle bölgemizin en önemli gerekliliklerinden birisi Organize Fidan ve Sera Bölgesi oluşturulmasıdır.

Bölgemizde hazine arazileri çok az olduğundan ve ovamız toprakları parçalı, çok verimli ve değerinin yüksek olması nedeniyle Ödemiş’te büyük ölçekli işletme bulunmuyor. Bugün için bölgemizde yapılan arazi toplulaştırması ve diğer çalışmalarla Küçük Menderes yatağı çevresinde yaklaşık 1000 hektarlık bir hazine arazisinin ortaya çıkabileceği ifade ediliyor. Biz üreticiler olarak bu arazilerin yarısı kadar bile olsa bir alanın organize bölge için tahsis edilmesini talep ediyoruz.

Sakarya’da şeker fabrikası sahası oradaki fidan üreticilerine ve Yalova’daki TİGEM arazisi de Yalova’daki üreticilere uygun koşullarda kiralanmış ve devredilmiştir. Ödemiş’e ve Küçük Menderes bölgesine böyle bir alan gerekmektedir. Bölgenin üretiminin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında ayakta kalabilmesi için bu olmazsa olmazlarımızdan birisidir. Bu taleplerimizi içeren dosya ile Ödemişli üreticilerimizin sorun, talep ve beklentilerini Sayın Bakanımıza aktardık. Ödemiş’in sadece Türkiye’nin değil Ortadoğu’nun da fidancılık başkenti olabilecek potansiyelini harekete geçirmek için sorunlara çözüm bulunmasını, taleplerimizin yerine getirilmesini bekliyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.