Akaryakıt Ve Lpg Otogaz İstasyonlarında 9 Ekip İle Birlikte Denetim Yapıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarında 46 personelin katıldığı 9 ekip ile denetim yapıldığını açıkladı.Akçadırcı, "İlimiz sınırları içerisinde petrol ve LPG piyasasında...

Akaryakıt Ve Lpg Otogaz İstasyonlarında 9 Ekip İle Birlikte Denetim Yapıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarında 46 personelin katıldığı 9 ekip ile denetim yapıldığını açıkladı.Akçadırcı, "İlimiz sınırları içerisinde petrol ve LPG piyasasında...

30 Ekim 2014 Perşembe 10:25
Akaryakıt Ve Lpg Otogaz İstasyonlarında 9 Ekip İle Birlikte Denetim Yapıldı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarında 46 personelin katıldığı 9 ekip ile denetim yapıldığını açıkladı.

Akçadırcı, "İlimiz sınırları içerisinde petrol ve LPG piyasasında faaliyette bulunan akaryakıt ve LPG otogaz istasyonlarına yönelik olarak 20-24 Ekim 2014 tarihleri arasında, Bakanlığımız koordinatörlüğünde komşu İl Müdürlüklerinin personelleri; İl Müdürlüğümüz personeli, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü personelinin de katılımları ile geniş çaplı bir denetim yapılmıştır" dedi.

"Akaryakıt kaçakçılığı ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi, standart dışı akaryakıt satışının önüne geçilmesi, bu surette haksız rekabet, haksız kazanç imkânlarının ortadan kaldırılması, tüketicilerin korunması ve vergi kayıplarının önlenebilmesi amacıyla 46 personelin görev yaptığı 9 ekip tarafından özel teçhizatlarla donatılmış 19 taşıtla ilimizde lisanslı 207 akaryakıt istasyonu ve 190 LPG ikmal istasyonunda denetim yapılmıştır" ifadesinde bulunan Akçadırcı, "Faal olan akaryakıt ve LPG ikmal istasyonlarında toplam 376 lisans kontrolü yapılmış, 1 otogaz istasyonunun lisansız olarak faaliyet gösterdiği tespit edilerek mühürlenmiştir. 38 otogaz istasyonu hakkında denetim esnasında sorumlu müdür sözleşmesi ibraz edilememiş olmasından dolayı tutanak düzenlenmiştir. Denetimlerde 8 istasyonun kapalı olduğu tespit edilmiştir" diyerek, yapılan denetim ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Akaryakıt istasyonlarının tamamında satışa arz edilen akaryakıtların kaçak olup olmadığının tespiti amacıyla, ulusal marker denetimleri yapılmış, 484 marker ölçümünden tamamı geçerli çıkmıştır. Denetim sonucunda İlimizde kaçak akaryakıta rastlanılmamıştır.

Faal olan LPG ikmal istasyonlarının tamamında yapılan denetimlerde kaçak LPG tüpü dolumuna ve aparatına rastlanılmamıştır.

İstasyonlarda tüketiciye satılan akaryakıt ve LPG’ nin doğru miktarda verilip verilmediğinin kontrolü amacıyla akaryakıt istasyonlarında 1220 sayacın miktar kontrolü yapılmış, 3 istasyonda 6 sayacın eksik ölçüm yaptığı tespit edilerek tutanak düzenlenmiş ve sayaçlar mühürlenmiştir. 3168 akaryakıt sayacının damgası kontrol edilmiştir.

Otogaz istasyonlarında 423 LPG sayacının miktar kontrolü, 549 LPG sayacının damga kontrolü yapılmış ve herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır. İlimizde toplam 3717 sayacın damga kontrolü, 1643 sayacın miktar kontrolü yapılmıştır.

LPG’nin sıcaklık farkından oluşan miktar değişimlerinden dolayı tüketicilere eksik LPG vermesini engelleyen otomatik sıcaklık kontrolü (ATC) sisteminin tüm sayaçlarda devrede olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca yapılan denetimlerde 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çerçevesinde işyerlerinde sigortasız işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığının tespiti amacıyla çalışanların kimlik bilgileri istenilmiştir. Sigortasız çalışan kişiye rastlanılmamıştır.

Eksik ölçüm yapan sayaç kullanan istasyonlarla ilgili olarak İl Müdürlüğümüzce 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununu hükümlerine göre idari para cezası uygulanacaktır.

5307 Sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanununun 16 ncı maddesi ile 2014 yılı için lisans almaksızın lisansa tâbi faaliyetlerin yapılması durumunda 761 bin 432 TL. İdari para cezası uygulanacağı, otogaz istasyonlarında sorumlu müdür bulundurulması zorunluluğunu yerine getirmeyen otogaz istasyonlarının her birine de 76 bin 432 TL. idari para cezası uygulanacağı öngörülmüştür.

Piyasada güvenin sağlanılması, haksız kazancın ve haksız rekabetin önlenmesi, vergi kayıplarının önüne geçilmesi, tüketicilerimizin haksızlığa uğramamaları bakımından denetimlerimiz kesintisiz bir şekilde sürdürülecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.