Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ''Yeni yasa, ilçe ve köylerimiz için devrim olacak. Büyükşehir belediyesinin bütçelerinin en az yüzde 10’u köylerin alt yapılarına harcanacak’’ dedi.Özhaseki, katıldığı yerel...

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ''Yeni yasa, ilçe ve köylerimiz için devrim olacak. Büyükşehir belediyesinin bütçelerinin en az yüzde 10’u köylerin alt yapılarına harcanacak’’ dedi.Özhaseki, katıldığı yerel...

15 Mart 2014 Cumartesi 15:25
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ''Yeni yasa, ilçe ve köylerimiz için devrim olacak. Büyükşehir belediyesinin bütçelerinin en az yüzde 10’u köylerin alt yapılarına harcanacak’’ dedi.

Özhaseki, katıldığı yerel bir televizyon kanalında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özhaseki, ‘’Şehrin komplesi üzerinde Büyükşehir belediyesinin etkili olması büyük bir karar ve olması gereken bir karar. Yeni çıkan yasada geniş bir alana sahip olacağız. 19 belde kapandığında kimse itiraz etmedi. İşte değişen yasa ile birlikte Erciyes, Yamula gibi projeler ortaya çıktı. 16 ilçenin eskiden 5’i büyükşehir belediyesine bağlıydı. Diğerleri ise değil, Tüm ilçeler sıkıntıdaydı. İsteklerine cevap veremiyorduk. Şehir merkezlerine geliyorsunuz Paris gibi ilçelere ve köylere gidiyorsunuz Güneydoğu gibi… Bunu düzeltmek için böyle bir yasaya ihtiyaç vardı. Biz oralarda gidip önce altyapı sonrasında üst yapıları yapacağız. Şehir seviyesine gelebilecek imkanlara kavuşacaklar. Bunlar yapılabilir mi diye sorarsanız cevabım evet yapılabilir olacaktır. Bu iş organizasyon işi’’ ifadelerini kullandı.

Özel İdare’nin Büyükşehir’e bağlandığını hatırlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

''Özel idarenin eski yerini bu işler için tahsis edeceğiz. Orada yeni daire başkanlıkları kuracağız. Buna yetişecek bizim paramız ve imkanlarımız var. İlçeler, köylerimiz ve beldelerimizde devrim niteliğinde bir karar oldu bu kanun. Özel idarenin bütçeleri bize geçince, paylarımızda artınca buralar için paramız yetişir durumda olacak. Bize deseler ki Siz Kayseri olarak tam Anadolu’nun ortasındasınız çevrenizdeki 10 vilayeti de size bağlıyoruz. Bunların altyapısını yapın. Bu bizim için artık çok basit bir iş. Çünkü bu iş bir organizasyon işi. Özellikle şunu da eklemek istiyorum. Çıkan kanunla birlikte dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Buna göre Büyükşehir belediyesinin bütçelerinin en az yüzde 10’u köylerin alt yapılarına harcanacak. Şayet Sayıştay denetçileri gelip de bir denetleme sonucunda bu işe takılacak olur iseniz mahkeme karşısında bir hesap verirsiniz.’’

KAYSERİ’NİN YEŞİL ALANI KONUSUNDA CHP’NİN TEPKİLERİ ANLAMSIZ

Kayseri’nin yeliş alanları konusunda CHP’nin tepki gösterdiğini söyleyen Özhaseki, ‘’Burası mevcut imar planında yeşil alan değil konut gözükmekte. Şu ana kadar imar planında konut görünüp de satmayan bir belediye göstersinler. İlk planlama 30 yıl kadar önce yapıldı. Benden önce ki arkadaşlar yaptı bu planlamayı. Planda konut görünüyorsa bu satılır. Burasının konut ve resmi bir alan olduğu belli. Bu seçim olduğu için gündeme getiriliyor. Vatandaşın tepkisini bu anlamda anlayabilirim. Ancak oraya gidip de bir siyasi partinin gösteri yapmasını anlamıyorum. Hele hele Cumhuriyet Halk Partisinin bu alanda gösteri yapmasına bir anlam veremiyorum. Rahmetli olmuş bir belediye başkanı arkasından konuşmak doğru değil diye konuşmuyoruz. Kendi partileri geçmiş dönemde yeşil alanı mahvediyor kütle koyuyor. Aynı adamlar gelip konut görünen alanı yeşil alana çevirin diyorlar. Bazen istisnai durumlarda olabilir. Örneğin Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yanında bulunan daireler. 50’ye yakın daire vardı temizledik. Oraya konut olmaz ve bunu yapmadık. Türkiye’nin en pahalı parkı orası. 2 Lojman ve 50’ye yakın daireler vardı. Buraya 3 kütle koyup burasını konut alanına çevirebilirdik. Kayseri’nin en pahalı daireleri de burada satılabilirdi. Ama bunu yapmadık. Ve Belediye binası yanındaki bu alanın park olmayı bize tam olarak 40 milyon liraya mal oldu’’ diye konuştu.

Özhaseki, kendisinin Belediye Başkanı olduğu dönemde Kayseri’de 26 adet park olduğunu vurgulayarak, ‘’Benim başladığım dönemde Kayseri’de 26 adet park vardı. Bunun yaklaşık 8-10 adedi CHP döneminde inşa edilmiştir. Geriye kalan kısmı ise Rahmetli Çalık ve rahmetli kavuncu döneminden kalma. Topladığınızda Kayseri’de ki tüm park miktarı 26 adet ve konuşlanan alan ise 250 bin metre kare. Peki biz kaç adet yaptık. Şu anda 817 adet parkımız var ve 12 milyon metrekare park alanımız mevcut. Yıllardır da ağaç kampanyaları yürütüyoruz. Her yıl bir milyon ağaç dikimi gerçekleştirdik ve yaklaşık 10 yıldır devam eden bu uygulama sonucunda yaklaşık 10 milyon ağaç dikildi. Vicdanen çok müsterihiz. Yeşil alanları bozup buralara kütle koyan bir zihniyetin bugün bu tür tepkilerini sadece seçim gösterisinden ibaret bir gülümsenilecek olay olarak hatırlarım’’ dedi.

TRAFİK SORUNU ORTADAN KALKACAK

Kayseri’de 300 binden fazla araç bulunduğunu belirten Özhaseki, ‘’Kayseri’de bu trafik nasıl rahatlar. Bunun elbette yolları mevcut. Toplu taşıma ile sağlarsınız. Toplu taşımayı ise Dünyanın her bir yerinde olduğu gibi raylı sistemlerle sağlarsınız. Şayet nüfusunuz 5 milyon ve üstünde ise bunu yer altından daha az ise yer üstünden sağlarsınız. Biz de Kayseri’de bunu yapmaya çalışıyoruz. Tıkanan yerleri nasıl açarsınız. Bunu da alt geçit ve üstgeçit ile alternatif yollarla sağlarsınız’’ ifadelerini kullandı.

''Trafiği rahatlatmak için ilk alt geçidi Kayseri’ye 10 yıl önce yaptık’ diyen Özhaseki, şunları söyledi:

''Yaptığımız yerlere de o dönemdeki siyasi partilerin il başkanları arkadaşlar ise “bu yolları niye yaptınız. Biz bu çukurları dolduracağız” diye basın toplantıları düzenleyip açıklamalarda bulundular. Söylemedik söz bırakmadılar. Demek ki bazen erken davrandığınızda insanlar sizin ne yaptığınızı anlamıyorlar. Erken davranıyoruz biraz da . O zaman bekleyelim ihtilaç olduğunu herkes görsün sonrasında yapalım dedik. Bunu da birkaç kez ilan ettim. Şimdi tüm kesimler alt ve üst geçitten bahsediyor. Bunların zamanı geldi artık. Tıkanan yerlerimiz belli. Ankara istikametinden gelirken buralarda bulunan kavşakların bazen 2 veya 3 ışıkta geçildiğini görürsünüz.Veya şehrin içerisine girdiğinizde buralarda belirli tıkanmalar var. Buralara bypass yapacağız. Eski çevreyoluna altı ayrı alt ve üst geçit yapacağız.Buradaki yatırım bizin Mimarsinan kavşağına kadar ulaştıracak. Hem de hiç durmadan. Bunun tersi istikametine kartal kavşağı tarafından üniversite istikametine kadar gelinceye kadar ise 5 ayrı alt ve üstgeçit gerçekleştireceğiz. Bu kadar basit bir çözüm olacak. Bunu yaptığımız bir ring oluşmuş oluyor. Sonrasında Kayseri merkezini beslemek mümkün. Yaz ayı içerisinde 4-5 altgeçit ve üstgeçitleri yapacağız.’’

''BEKİR YILDIZ BAŞKANVEKİLİ OLABİLİR''

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız’ın 30 Mart’taki seçimlerde yeniden aday olmadığının hatırlatılması üzerine de Özhaseki, ‘’Bekir Yıldız başkanımız karar verdi ve ayrıldı. Bekir başkanın bir özelliği var. Bekir başkan bir ağabeydir bir dosttur. İyi bir insandır. Düzgün bir adamdır hep hayırlı söyler. İki insan arasında fitne atacak asla bir şey yapmaz var ise buna mani olur. Orada mecliste bulunduğunda 16 ilçemizden meclis üyeleri gelecek. Onlara birisinin ağabeylik etmesi gerekir. O görevi en iyi yapacak olan insanda Bekir başkandır. Bunun dışında bir hesap yaptık mı? Hayır yapmadık. Bekir Yıldız buranın kurumsal hafızasıdır. Çok iyi bilir projeleri. İmar komisyonlarında şehrin nereden nereye taşınacağını o bilir. Bu anlamda doğrusu başkan vekili de tabii olur niye olmasın. Her zaman başımızın üzerinde yeri var. Bunun dışında bir hesap yapılmadı. Üzerine kimsenin hakkı olsun istemez. Kayseri için bir değerdir Bekir Başkan, öyle bir değerdir ki 4 dönem belediye başkanlığı yapmış bir insanın belediye meclis üyeliğinde isminin yazılması kendisinin büyüklüğünü gösterir. Onun kendisinin oraya razı olmuş olması alçak gönüllülüğünü mütevaziliğini gösterir. Doğru bir hareket yaptığımıza inanıyorum. Bazıları başkan gidiyor yerine Bekir başkan geliyor gibi hesaplar yapması doğru değil. Hayat bu hesaplardan ibaret değil.Bu hesabı yapan kaç kişi bu hesabı tutturdu. 10 saniye sonrasında garantisiniz yok. Uzun vadeli kişisel hesap yapmak doğru değil’’ diye konuştu.

''PARTİDE SON NOKTAYI ÖZHASEKİ Mİ KOYUYOR''

Programda, ''Partide son sözü Özhaseki mi söylüyor?'' şeklindeki soruya da Mehmet Özhaseki, ‘’Belediye başkanlığı çok büyük bir görev. Ben 20 yıldır Belediye başkanıyım. Hiç ama hiç kimse Özhaseki arsa alıyor arsa satıyor diyemez. Oğlu kızı Belediye ile iş yapıyor diyemez. İşin içerisinde olmam sebebiyle ben biliyorum ki ufak bir arsa üzerinde oynama yapsanız. Milyonlarca liralık gelir elde edilebilir. Ama öyle bir günahım yok çok şükür. Adaletten şaşmadım. Belediye başkanlığı konularında titizlendiğimiz konular bunlar. Parti belediye başkan adaylarını nasıl belirliyor.Hacılar, Develi gibi yerlerde de mevcut belediye başkanlarımız müracaatlarda bulunmadı. Siz belediye başkanı olarak istediklerini söyleyebilirsiniz. Ancak parti 4 ayrı gruba anket yaptırıyor. Parti genel merkezi tarafından yaptırılan anketler büyük bir etken. Bu anket sonuçları Adalet ve Kalkınma partisinin genel merkezinde ve o kozmik odanın içerisinde sonuçlar değerlendiriliyor. Orada bulunan 7-8 kişilik ekipte kimseyle bu konuyu paylaşmaz. Sonrasında teşkilatlarda birer temayül yoklaması yapılıyor. Temayül ‘de bir etken. Sonrasında ise Büyükşehir Belediye başkanlarına sorular sorulur. Bu da bir etken. Bazen bütün bunlar tutmamışta olabilir. Aday konulup konmaması adamın kötülüğü manasına gelmiyor. Haksız iş yaptığı manasına gelmiyor. Hırsızlık yolsuzluk yaptığı anlamına gelmiyor. Orada parti en fazla oyu kiminle alacak ise o çıkar ortaya ve parti o adayı ile seçime girer’’ karşılığını verdi.

Adaylık konusunda son sözü genel merkezin söylediğini ifade eden Özhaseki, ‘’ Net bir şey söylüyorum. Parti beni de aday göstermeyebilir. Ne kırılırım ne gücenirim. Ben davamın adamıyım. Son gün akşama kadar çalışırım. İnsanlık imtihanı böyle bir şey. Dün partisi belediye başkan adayı olarak değerlendirip de ertesi gün değerlendirmediğinde parti kötü olur mu ? İnsanın nefsine ağır gelebilir. Ama bu insanlık imtihanını vermek gerekir. Mevcut Talas Belediye Başkanımız Rıfat Yıldırım iyi bir arkadaş. Orada olur ise halktan olmazsa Hak’tan demiştir diye biliyorum ben. Biz konulmadığının açıklandığı dönemde kendisiyle görüştüm. Onu kabul ediyor. Arkadaşlığımıza bir zeval geleceğini zannetmiyorum. Elbette emeklerinden dolayı her zaman teşekkür ederiz. Kapımız her zaman açık. Yeni arkadaşlarımızı seçtirmek için bir görev üstlendik. Birisinin hakkını teslim etmek gerek. Yeni adayın seçilmesi için de çalışmak gerek.Mustafa Palancıoğlu adayımızın iyi işler yapacağına inanıyorum’’ dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ VE SENDİKALI PERSONEL SAYISI

Personel konusunda farklı bir mantıkta hareket etmeye çalıştıklarını vurgulayan Özhaseki, ‘’Bir yere asfalt dökülecek ise, parka ağaç dikilecek ise, çöp toplanacaksa belediye personelinin yapması gerekmez. Bizim personelimizin tamamı sendikalı. Bizde sendikasız personel mevcut değil. Ancak hizmet satın aldığımız yerlerdeki işçilerin durumunu bilemeyiz. Biz ihaleye çıkıyoruz ve hizmet satın alıyoruz. Orada doğrusu insanları asgari ücretin altında ezmesinler diye biz şartnamelerin içerisine, yemek, yakacak, yardımı gibi ek gelirler koyuyoruz. Maaşlarını bir aşamaya getirmeye çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Taşeron işçilikte sıkıntı bulunduğunu da belirten Özhaseki, ''Taşeron işçiliği tasvip etmiyorum. Adeta taşeron işçilik modern kölelik gibi bir iş. Bunun çağdaş bir duruma getirilmesi gerek. Zamanında ideolojik bir belediye yapılanması, yandaş besleme ve gelen tüm parayı oralara aktarma gibi binlerce insanı orada tutmuşlar. Oraya gelenlerde tamamen torpilli insanlardı. Bundan çekinecek bir durumum yok. Açık yüreklilikle söylüyorum. Çalışmıyor ve hizmet üretilmeyen bir yapıdan bu yapıya getirdik. Önceleri sol partiler belediyeleri aldığı zaman ideolojik olarak bakarak işçi devleti kurma yolunda adım atmaya çalışırlardı. O tarihlerde Sovyetler Birliği gibi ülkeler henüz yıkılmamıştı. Belediyeye adam doldurarak devrim yaparak iş başına gelmeye çalışacakları bir çizgileri vardı. Bunun içinde Belediye gibi kurumlara adam doldururlar onlarda kahvelerde eylemlerde görev almak üzere saatlerini beklerlerdi. Ama şimdi bir kişi bir işi görecekse o kişi görmeli. Biz şimdi raylı sistem için adam aldık. Hiçbir torpil olmadı. Sanat okulu ile elektrik elektronik mezunları gelsin dedik. İmtihanlara girdiler ve kazananların hepsi girdi. Toplu iş sözleşme görüşmeleri de sona erdi. Anlaşma sağlandı. Her yıl ki makul ölçülerde bir anlaşma sağladık. Bir anlayış ve hoşgörü içerisinde gerçekleştiriyoruz. Biz anlaşma sağlayınca Melikgazi, Kocasinan ve KASKİ ‘de buna uyuyor zaten. Bir bayram havasında önümüzdeki günlerde bir tören yaparız’’ ifadelerini kullandı.

''YAPTIĞIMIZ YERİ YIKMADIK YIKMAYACAĞIZ DA''

Konuşmasında, ‘’Cumhuriyet meydanının bu halini biz yaptık, ancak son halini almadı’’ diyen Özhaseki, ''Yıkamadığım yerleri yıkmak için şimdi son kez emek vereceğiz. Yaptığım yeri yıkacak değilim. Oradaki bizim boşalttığımız alan tam caddenin ortasında kalmıştı. PTT, sinemalar, barakalar bunların hepsini yıktık. O meydan açığa çıktı. Ancak Valilik tarafında Valilik bir yer yaptı. Buna müdahale edemedik. Eğer yapabilirsek meydan Dünya’nın en güzel meydanı olacak. Şimdi yapacağımız düzenlemede 3 bin araç kapasiteli bir otopark ortaya çıkacak. Yaptığımız yeri yıkmak diye bir mantığımız yok elbette’’ dedi.

Özhaseki, otogar binasının bir yere taşınmadığını da vurgulayarak, ‘’Otogar binası yerinde duracak. Birkaç yıl önce hatırlıyorum büyük bir holding burayı satın aldı ve mağaza açılacak diye bir söylenti de çıkmıştı. Bu yıl zaten o bölgeye doğru raylı sistemde gidecek. Bölge hastanesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Mobilyacılar Sitesi vs. gibi yatırımlar var o bölgede. Belki ileriki dönemlerde doğu tarafı için ayrı bir terminal binası yapılabilir ama bu şimdinin konuşulacak olan bir projesi değil’’ diye konuştu.

Özhaseki, ‘’Harikalar diyarında ki heykel işine gelince. Burada 10 ayrı etkinlik var. Bu etkinliklerin içerisinde yap işlet devret şekliyle verdiğimiz eğlence dünyası var. Bu eğlence dünyasının içerisinde bir çok aktivite var. Bir taraftan da dört ayrı medeniyeti simgeleyen bir yapı var. Roma bölümünde Collesium var. Diğer tarafta botti denilen bir oyuncak yapı var. Çin bölümünde Çin’i temsil eden yapılar var. Korku tünellerinde bir takım yapılar var. Bunlar birer oyuncak. Evde çocuğuna kimse oyuncak almıyor mu? Bunun neresini İslami bir değerle karşılaştırıp bir konu ortaya çıkartırsınız. Ben dindar bir insanım. Bunun da fetvasını almadan bir yapı sergilemem. Bazıları nasıl ortaya çıkıp sofulanıp oyuncağa bile çıkıp bu askerlerin burada ne işi var diyorlar. Ömründe camiye gitmemiş adamlar ortaya çıkıp şunu konuşuyorlar bu da benim zoruma gidiyor. Burası oyuncak dünyası. Ciddiyetle bir alakası yok. Bu roma askerleri Pagan’dı ya. Bu doğru. Oraya bakıp da Pagan dinine dönen oldu mu? Onun karşısına geçip de tapan oldu mu? Bunlar komik şeyler’’ dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.