Kilis’te 2013 Yılındaki Sağlık Alanındaki Faaliyetler

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, Kilis’te sağlık alanında 2013 yılında büyük başarılara imza atıldığını söyledi.Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, düzenlediği basın toplantısında Türkiye genelinde olduğu gibi...

Kilis’te 2013 Yılındaki Sağlık Alanındaki Faaliyetler

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, Kilis’te sağlık alanında 2013 yılında büyük başarılara imza atıldığını söyledi.Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, düzenlediği basın toplantısında Türkiye genelinde olduğu gibi...

03 Ocak 2014 Cuma 11:58
Kilis’te 2013 Yılındaki Sağlık Alanındaki Faaliyetler
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, Kilis’te sağlık alanında 2013 yılında büyük başarılara imza atıldığını söyledi.

Genel Sekreteri Sedat Çakıcı, düzenlediği basın toplantısında Türkiye genelinde olduğu gibi Kilis’te de halkın sağlık hizmetlerine erişim imkanının artırılabilmesi için yürütülen çalışmalar kesintisiz devam ettiğini belirterek, “Hali hazırda hastanemizde tüm branşlarda uzman hekim muayenesi ile 24 saat esaslı çalıştırılan MR ve Tomografi gibi nitelikli görüntüleme hizmetleri sunulmaktadır. Acil serviste cerrahi ve dahili branşlarda 5 acil tıp uzmanı, 16 pratisyen hekim ve 10 sağlık personeli ile gün boyu kesintisiz hizmet sunulmakta olup hastanede 68 Uzman hekim görev yapmaktadır” dedi.

Çakıcı, kamulaştırma ile 7 bin 121 metrekare arsa tedarik edildiğini belirterek, “Ek hizmet binası ve otopark alanı olarak kullanılmak üzere hastane bitişiğinde yer alan 2 parsel arsa 1,9 milyon TL ödenekle kamulaştırıldı. Kilisli hemşerilerimizin sağlığa erişim haklarını kesintisiz devam ettirebilmek amacıyla Devlet Hastanemiz ve Ağız Diş Sağlığı Merkezinin tıbbi cihaz ve makine parkına 2.7 milyon TL’lik yatırım ile donattık. 115 yataklı ek bina projesi başlatılmış olup bu kapsamda yeni acil servis, 31 yataklı yoğun bakım ve 84 yataklı klinik servis yapılacaktır. 12 milyon 500 bin TL proje bedeli olan inşaat 300 günde bitirilecek olup 18 Kasım 2013 tarihinde fiilen temel kazma başlanılmıştır. Suriyeli sığınmacıların tedavilerini gerçekleştirmek üzere prefabrik yapıda sağlık merkezi inşaatının projesi hazırlatılmıştır. 20 Ocak 2014’de ihalesi yapılacak olan proje içerisinde 58 yataklı servis, 6 poliklinik odası ve birde KBRN ünitesi mevcuttur. İlimizde diyaliz hizmet kapasitesini arttırmak üzere hayırsever tarafından 320 metrekare kapalı alanı olan 250 bin TL maliyetli hizmet binası yapılmaktadır. Merkezin donanımları kendi bütçemizden yaklaşık 350 bin TL’ye tedarik edilmiş olup yeni merkezde cihaz kapasitesi 19’dan 35’e çıkacaktır. Ocak ayı içerisinde resmi açılış yapılacaktır. Mevcut ADSM binası daha önce ana çocuk sağlığı hizmet binası olarak planlandığından tadilat ihtiyacı bulunmaktadır. Mevcut binayla bağlantılı olarak 230 metrekare ek bina yapılacak olup bahse konu işin ihale tarihi 15 Ocak 2014’dür. 2014 yılı yatırım planına 40 ünite kapasiteli hizmet binası teklif edilecektir. Hayırsever tarafından bağışlanan tarihi Kilis evi restore edilerek 2014 içerisinde hizmet binası olarak kullanılacaktır” diye konuştu.

Sağlık tesislerinin kapasitesi ve personeli istihdamı hızla arttığını ifade eden Çakıcı, “Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında halkın sağlığa erişimini azami düzeye çıkarmak için yürütülen çalışmalar kesintisiz devam etmekte olup son on yılda istihdam edilen hekim hemşire ve ebe sayılarına bağlı olarak hizmet sunum kapasitesi genişlemiştir. Bu kapsamda 2002 yılında uzman hekim sayısı 22 iken bugün 68’e, ebe-hemşire sayısı yine 2002 yılında 64 iken bugün itibariyle 167’ye ulaşmıştır. 2014 Ocak 15 itibari ile 50 hemşire, 15 ebe, 15 acil tıp teknisyeni, 8 anestezi, 4 röntgen, 4 laboratuar teknikerleri, 2 diyetisyen, 1 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 2 tıbbi sekreter ve diğer görevlilerle beraber 104 sağlık personeli ilimize atanmıştır. 12 milyon 500 bin TL’lik projede; yeni acil servis, 31 yataklı yoğun bakım ve 84 yataklı klinik servis bulunmakta olup, 1 Kasım 2014 de hizmete açılması planlanmaktadır. Bahse konu proje ile mevcut hastanemiz her odada en fazla iki kişinin misafir edildiği 210 servis yatağı ile 45 yoğun bakımdan oluşan toplam 255 yatak standardına kavuşacaktır. Acil servis ayaktan başvurular ve ambulans ile giriş olarak ayrı kapılardan arena tip çalışma alanında hizmet sunacaktır. Hasta odalarımız 5 yıldızlı otel konforunda nitelikli oda olarak hasta ve refakatçinin rahatını dikkate alarak tasarlanmakta olup, içerisinde; TV, buzdolabı, oturma koltuğu, lavabo, duş ve tuvalet imkanını bulunmaktadır. Suriyeli sığınmacıların tedavilerini gerçekleştirmek üzere geçici nitelikte prefabrik yapıda 58 yataklı servis, 6 poliklinik odası ve KBRN ünitesi inşa edilecek olup 2014 Nisan ayı içerisinde hizmete açılması planlanmaktadır. Diyaliz merkezimizin inşaatı hayırsever tarafından, donanımı idaremizce karşılanacak olup, mevcut birimin kapasitesi 19 cihazdan 35’e çıkarılacaktır. Devam eden proje 25 Ocak 2014 tarihinde hizmete açılacaktır. 2 Mayıs 2013 tarihinde hizmete açılan Semt Polikliniği, Merkez Beşevler Mahallesi’nde 8 diş hekimi ve 10 sağlık personeli ile hizmet vermektedir” şeklinde konuştu.

‘Evde Yalnız Değilsiniz’ sloganıyla muhtaç hastalara Evde Bakım Hizmeti sunduklarını ifade eden Çakıcı, “Herhangi bir nedenle sağlık tesisine gelemeyecek durumda olan bakıma muhtaç hastalarımıza, yaşlı ve kimsesizlere evinde sağlık hizmeti sunuyoruz. Bu hizmet ilimizde 2 doktor, 1 sağlık memuru, 1 hemşire ile yürütülmekte olup il genelinde 444 kayıtlı hastamız mevcuttur. Günlük ortalama 12 hasta evde ziyaret edilerek hizmet verilmekte, ayrıca haftanın 2 günü ilçelerimize gidilerek evde bakım hizmeti sunulmaktadır. İlimizde 2013 yılı itibariyle toplam 873 hastaya ulaşılmış olup şuan bu hizmetten 444 hasta aktif faydalanmaktadır. ‘Önce İnsan Herkes İçin Sağlık’ sloganı ile toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda; akıl ve ruh sağlığı rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızı topluma yeniden kazandırmak, ayrıca hekim kontrolünde tedavilerini yaşadıkları ortamda devam ettirebilmek amacıyla ‘Toplum Ruh Sağlığı Merkezini’ işletiyoruz. 1 psikiyatri hekim başkanlığında, 3 psikolog, 1 sağlık memuru, 1 hemşire ile hizmet sunduğumuz birim; kendi hizmet aracımızla hastaları evinden alarak günlük terapi ve tedavi uygulaması yapmaktadır. Aralık sonu itibari ile il genelinde 80 kayıtlı hastamız mevcut olup aktif 30 hasta şuan hizmetten faydalanmaktadır. İlimizde hizmet sunan Uzman Hekim sayısı son 10 yılda yüzde 190 artışla 22’den 69’e çıkmıştır. Şuan itibariyle tüm branşlarda uzman hekim istihdam edilen hastanemizde tam teşekküllü Sağlık Kurulu Raporu tanzim edilebilmektedir. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında halkın sağlığa erişimini azami düzeye çıkarmak için yürütülen çalışmalar kesintisiz devam etmekte olup son on yılda muayene sayısı yüzde 210 artarak 500 bini aştı. Devlet Hastanesi’nde görev yapan uzman hekim sayısı artışına paralel cerrahi müdahalelerde de ciddi bir artış yaşanmış olup 2002 yılında toplam bin 355 ameliyat yapılırken 2012 itibariyle ameliyat sayısı 7 bin 10’a ulaşmıştır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.