Vali Tapsız: “jemus -mobese, Kilis’i Güvenlik Çemberi Altına Alacak”

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) hakkında Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce’den bilgi aldı.Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan ve kriptolu telsiz muhaberesinin...

Vali Tapsız: “jemus -mobese, Kilis’i Güvenlik Çemberi Altına Alacak”

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) hakkında Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce’den bilgi aldı.Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan ve kriptolu telsiz muhaberesinin...

04 Ocak 2014 Cumartesi 10:25
Vali Tapsız: “jemus -mobese, Kilis’i Güvenlik Çemberi Altına Alacak”
Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) hakkında Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce’den bilgi aldı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan ve kriptolu telsiz muhaberesinin yanı sıra Araç Takip Sistemi (ATS), Plaka Tanıma Sistemi (PTS), TC kimlik numarası ile şahıs sorgulama ve plaka numarası ile araç sorgulama uygulamalarına sahip, asayiş hizmetlerinde, doğal afetlerde, toplumsal olaylara müdahale ile askeri operasyonlarda, karar destek mekanizmalarını ileri teknoloji ile destekleyerek, jandarmanın etkinliğinin artmasına katkıda bulunan Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) projesinin emniyet ve asayiş hizmetlerindeki rolü hakkında Kilis Valisi Süleyman Tapsız’a, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce tarafından bilgi verildi. İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar da brifingde hazır bulundu.

HUZUR VE GÜVENLİK HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR

Kilis Valisi Tapsız, JEMUS projesini yerinde inceledikten sonra şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizin her köşesinde insanımızı yarınından emin, korkudan uzak yaşatmak devletimizin ve güvenlik birimlerimizin en temel görevidir. Toplumun huzur ve güvenliğini bozan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen suçların önlenmesi; bunu yaparken de hak ve özgürlüklerin korunması, vatandaşın, devletten ve güvenlik birimlerinden öncelikli beklentisidir. Toplumun huzur ve güvenliği her şeyden önce gelir.”

Vali Tapsız, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Devletin görevi de emniyet ve asayişi sağlamakla birlikte; vatandaşın hak ve özgürlüklerini de korumaktır. Güvenlik güçlerimizin varlık sebebi insanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan güvenlik ihtiyacını karşılamaktır. Vatandaşlarımızın, evinde, işinde, sokakta kısacası her yerde ve her zaman huzur ve güven içerisinde yaşayabilmesi için emniyet ve asayişi sağlamak, huzur ve güven ortamını oluşturmak, devletin en asli görevidir. Valilik olarak, bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek ve vatandaş memnuniyetini sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

JEMUS -MOBESE, KİLİS’İ GÜVENLİK ÇEMBERİ ALTINA ALACAK

Vali Tapsız, güvenliğinin sağlanmasında önemsedikleri bir başka konunun ise emniyet hizmetlerinde ileri teknolojik imkanların kullanılması ve güvenlik sistem ve cihazlarının devreye konulması olduğunu belirterek, “Kısaca MOBESE-JEMUS olarak bilinen, suçluyu caydırma açısından önemli olan kentsel ve kırsal güvenlik sistemini ülke genelinde yaygınlaştırma çalışması içindeyiz. JEMUS -MOBESE, kısaca bulunduğu bölgeyi güvenlik çemberi altına alarak güçlü caydırıcılık özelliği ile koruyan güvenlik sistemidir. Bu sistemi basit bir “takip sistemi” olarak algılamamak gerekir. Bu kadar emek ve gayret sadece insanları ve araçları takip etmek için yapılmamaktadır. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi akıllı karar destek sistemidir. MOBESE-JEMUS Sisteminin kullanılmaya başlandığı yerlerde suçla mücadelede başarılı sonuçlar verdiğini memnuniyetle görüyoruz. Sistemin kurulduğu illerimizde bir yandan caydırıcılık boyutuyla suç işlenme oranları düşerken, öte yandan işlenen suçların aydınlatılmasında da büyük katkı sağlanmaktadır. Baş döndürücü bir hızla teknolojik yeniliklerin olduğu, her geçen gün şartların değiştiği günümüzde, yeni sorunlar ve suçlar ortaya çıkmaktadır. Sürekli değişen şartlar, bilimsel ve teknolojik yenilikler, polis ve jandarmaya yeni görevler ve sorumluluklar getirmektedir” açıklamasını yaptı.

Vali Tapsız, emniyet ve jandarmanın, sürekli değişen şartlara, bilimsel ve teknolojik yeniliklere uyum sağlaması, ancak, iyi eğitilmiş insan gücüne sahip olmasıyla mümkün olacağını kaydederek, “Bu nedenle jandarma ve teşkilatının güçlendirilmesi, her zaman ve her zeminde görevini en iyi şekilde yapabilmesi için polisin eğitimine ve eğitimde sürekliliğe büyük önem veriyoruz. İlimizde JEMUS sisteminin kurulması ve hizmete sunulmasında emeği geçen ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Jandarma Komutanı Jandarma Albay Necmi İnce ise şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de 39 il ile birlikte Kilis ili ve ilçelerinde de 13 Nisan 2013 tarihinden itibaren aktif olarak kullanılmaya başlandığı belirtilen Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) projesi ile bilgiye istenilen yer, zaman ve formatta, kesintisiz, güvenilir ve emniyetli bir şekilde ulaşılacağı; jandarma karakollarından çıkarılan yaya ve motorlu devriyelerin birbirleriyle ve karakol, İlçe Jandarma ve İl Jandarma Komutanlığı ile ses ve veri haberleşmesine imkan sağlanacak. Ayrıca bir başka il ile el telsizleri, sabit hatlar ve mobil GSM, hatları arasında iletişim sağlanacağı, bütün görüşmeler Milli Kriptolu olarak yapılabileceği ve devriyeler el telsizi üzerinden araç ve şahıs sorgusu yapılabilecek. Motorlu devriye müdahale araçlarına; araç telsizi, GPS, taşınabilir bilgisayar, fotoğraf makinesi ve yazıcıdan oluşan motorlu devriye teçhizatı montajı yapılarak, kroki ve resim transferi ile kimlik, silah, araç ve ehliyet sorgulama imkan ve kabiliyeti kazandırılmış, araç plakalarının otomatik tanınması, çalıntı kayıp araç veri tabanından anlık sorgulanarak, çalıntı araçların bulunması ve çalıntı bilgisi olan araçlar en yakın Jandarma Karakoluna sesli ve görsel ikaz gönderilmesi maksadıyla önemli yol kavşakları gibi noktalara Plaka Tanıma Sistemi (PTS) tesis edilmiştir. İl Jandarma Komutanlıklarının görev etkinliğini arttıracak ve JEMUS’un getirdiği teknolojik imkanlardan azami fayda sağlayacak şekilde yeniden düzenlenen Harekat Merkezlerine, 156 Jandarma İmdat çağrılarına en kısa sürede işlem yapılabilmesine imkan sağlayan yazılım ve donanım tesis edilmiştir. İller birbirleri ile yedeklenerek herhangi bir doğal afet durumunda sistemlerin kesintisiz çalışması sağlanmış, sistemin beka kabiliyeti araştırılmıştır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.