Kocaeli'nin Yangın Güvenliği Denetleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi şehirde insan yoğunluğu çok olan tüm yapıların yangın güvenlik sistemlerini kontrol ediyor.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde...

Kocaeli'nin Yangın Güvenliği Denetleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi şehirde insan yoğunluğu çok olan tüm yapıların yangın güvenlik sistemlerini kontrol ediyor.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde...

22 Haziran 2014 Pazar 10:21
Kocaeli'nin Yangın Güvenliği Denetleniyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi şehirde insan yoğunluğu çok olan tüm yapıların yangın güvenlik sistemlerini kontrol ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan denetim ekipleri, şehirdeki tüm tesis ve işletmelerin yangın güvenliği tedbirlerini denetliyor. Çeşitli mühendislik ve itfaiyecilik dallarından teknik personellerden oluşturulan ekip sitemlerin ve ekipmanların işlevselliğini kontrol ediyor. Yangın güvenliğinin sağlanmasına ve sürdürülmesine ilişkin denetim süreci, öncelikle proje aşamasından başlayıp, tesisin/işletmenin açılış safhasındaki ruhsatlandırma işlemleri sırasında verilen uygunluk raporu ile devam ediyor. Tesis ve işletmelerin ruhsat alarak faaliyete geçmesinin ardından ise rutin olarak denetim yapılmak suretiyle, yangın emniyet tedbirlerinin aktif olup-olmadığı kontrol ediliyor.

Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğünce yapılan yıllık denetim planına göre, 2014 yılı denetimlerine hastane, poliklinik ve rehabilitasyon merkezlerinden oluşan sağlık tesislerinden başlandı. Sağlık tesislerinden sonra sırasıyla şuralarda denetleme yapılacak: Konaklama tesisleri, toplanma ve ticaret amaçlı tesisler, eğitim tesisleri, endüstriyel tesisler, depolama tesisleri, akaryakıt ve lpg istasyonları.

Denetimlerde; açılıştaki rapor verme esnasında aldırılan tedbirlerin, güncel olarak aktif olup-olmadığı ve düzenli biçimde yaptırılması gereken bakım-ölçüm işlemlerinin yapılıp-yapılmadığı kontrol ediliyor. Yeni yasal düzenlememler gereğince eklenmesi gereken tedbirler de aldırılıyor. Tesis ve işletmelerde yapılan denetimlerde, fiziki tedbirlerin yanında, çalışan personelin işyerindeki mevcut yangın tedbirlerinin neler olduğu ve bu tedbirleri nasıl faaliyete geçirebileceği konusunda bilgi sahibi olup olmadıklarına da dikkat ediliyor. Personelin acil durum ortaya çıkması halinde ne yapması gerektiği konularında eğitilmiş olması ve tatbikatlarla bu eğitimleri pekiştirmiş olması da isteniyor.

Denetim amacıyla tesis ve işletmelere gerçekleştirilen ziyaretin başlangıcında, öncelikle ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti veriliyor. Bilgilendirici ve eğitsel yaklaşım uygulanıyor. Belirlenen eksikler varsa, tamamlanması için makul süreler veriliyor. Tanınan süre sonunda eksikliklerini gidermeyen işyerleri hakkında yasal işlem başlatılıyor.

Bu denetimlerin sağlıklı biçimde yürütülebilmesine azami derecede önem veren itfaiye denetim ekipleri, 2013 yılında hummalı bir çalışma ile Kocaeli'nin denetim kapsamına alınacak tesislerinin envanterini çıkarttı. Bu envanter çalışması, itfaiye arşiviyle birlikte ilçe belediyelerinin, ticaret, sanayi ve esnaf-sanatkar odalarının, organize sanayi bölge müdürlüklerinin arşivleri de eş zamanlı olarak taranmak suretiyle gerçekleştirildi. Bu çalışmanın sonunda her bir tesise özel kimlik takip dosyaları açıldı. Bu dosyalar, tesis ve işletmelerin yer aldığı ilçelerin adlarını taşıyan özel arşiv dolaplarına yerleştirildi. Bu arşivin sürekli güncellenmesi de sağlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.