Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan:

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan, 200’den fazla solunum yolu enfeksiyonu çeşidi olduğunu, kış aylarında kapalı alanlarda uzun süre kalınmaması gerektiğini söyledi. Anneleri de uyaran Dr. Akdoğan, "Anneler kış aylarında çocuklarına...

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan:

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan, 200’den fazla solunum yolu enfeksiyonu çeşidi olduğunu, kış aylarında kapalı alanlarda uzun süre kalınmaması gerektiğini söyledi. Anneleri de uyaran Dr. Akdoğan, "Anneler kış aylarında çocuklarına...

03 Ocak 2015 Cumartesi 15:10
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan:
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Asiye Akdoğan, 200’den fazla solunum yolu enfeksiyonu çeşidi olduğunu, kış aylarında kapalı alanlarda uzun süre kalınmaması gerektiğini söyledi. Anneleri de uyaran Dr. Akdoğan, "Anneler kış aylarında çocuklarına bronşit atleti giydiriyor. Bu atletlerde görülmeyen böcekler yaşıyor ve solunum sıkıntısını daha da artırıyor" dedi.
Kütahya Özel Anadolu Hastanesi doktorlarından Asiye Akdoğan, yapılan araştırmalara göre 200’den fazla değişik cins solunum yolu enfeksiyonu tespit edildiğini ifade ederek, "Niçin solunum yolu hastalıklarına kış aylarında daha sık rastlanır? Çünkü hastalığa sebep olan mikroorganizmalar soğuk ortamda canlılıklarını daha kolay sürdürebilirler ve soğuğun insan vücudunda meydana getirdiği olumsuz etki vücudun savunma mekanizmasını yetersiz bırakarak hastalıklara karşı duyarlılığın ve hastalıkların görülme sıklığının artmasına neden olur. Kapalı yerlerde uzun süre kalınması, kapalı alanların iyi havalandırılmaması, sigara içilmesi ve yetersiz, dengesiz beslenme de hastalığın görülme sıklığını arttıran önemli faktörlerdendir. Enfeksiyonlar özellikle yaşlılar, çocuklar, hamileler ve kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyretmektedir. Solunum yolu enfeksiyonları havaya yayılan mikropların solunmasıyla, mikropların olduğu eşyalarla temas ettikten ve hapşırdıktan sonra ellerin gözlere ve yüze teması ile bulaşmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları dediğimizde tonsillit, farenjit, larenjit, sinüzit, grip, nezle, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıkları ile bronşit, bronşiyolit, trakeit, zatürre gibi alt solunum yolu hastalıkları akla gelmektedir" diye konuştu.
"EVDE YAPILACAK DESTEKLEYİCİ ÖNLEMLER ÖNEMLİ"
Üst solunum yolu enfeksiyonlarına değişik mikroplar, virüsler ve bakterilerin sebep olduğunu hatırlatan Akdoğan, "Yapılan araştırmalar sonucu 200’den fazla değişik cins virüsün solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu tespit edilmiştir. Vakaların yüzde 70 ve 80’inde etken virüsler, yüzde 20 ve 30’unda ise bakterilerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında belirti olarak burun akıntısı, ateş, öksürük, hapşırma, baş ağrısı, boğazda yanma ve ağrı, yutma güçlüğü, geniz akıntısı, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrıları, bazen gözlerde sulanma ve çapaklanma, ses telleri iltihaplandıysa nefes almada güçlük, havlar tarzda öksürük görülebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde evde yapılması gereken destekleyici eylemler önemlidir. Hasta istirahat etmeli, bol, bol su ve sıvı gıdalar almalıdır. Beslenmesine dikkat etmelidir. Bulunduğu ortamın nemli olmasına ve burun temizliğine özen göstermelidir. Hekiminin verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalı, gereksiz ilaç alımından kaçınmalıdır. Solunum yolu enfeksiyonları yüzde 80 ve 70’i virüs kökenli olduğundan ve antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi olmadığından gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarından özellikle bademcik iltihabında hekiminiz muayeneden sonra gerek görürse penisilin ya da uygun bir antibiyotik kullanabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonları önemsenmez ve tedavi edilmezse ilerleyerek alt solunum yolları enfeksiyonlarına neden olabilir. Alt solunum yolu enfeksiyonları günlük yaşamda en sık rastlanılan enfeksiyonların başında gelmekte ve mutlaka iyi tedavi edilmeleri gerekmektedir. Alt solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumunda da virüsler ve bakteriler etkilidir" şeklinde konuştu.
"ÇOCUKLARA BRONŞİT ATLETİ GİYDİRMEYİN"
Aşılanmanın önemine dikkat çeken Asiye Akdoğan, "Etkin korunma yöntemlerinden birisi de ellerin sık, sık yıkanmasıdır. Çünkü mikroplar uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve hastalığın yayılmasında kirli eller önemli bir etkendir. Bunun yanında genel hijyen kurallarına da dikkat etmek önemlidir. Vücut direnci açısından dengeli ve yeterli beslenmeli, taze meyve ve sebzeler ölçülü tüketilmelidir. Sigaradan uzak durulmalıdır. Uykusuzluk vücut direncini düşürerek hastalığa davetiye çıkardığından kaliteli uyku önemlidir. Mevsim şartlarına uygun giyinilmeli, pamuklu ya da yünlü giyecekler tercih edilmelidir. Solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde aşılanma çok önemlidir. Aşının sonbahar başlarında yapılması önerilmektedir. Aşı hastalığın oluşmasını engeller ya da rahatsızlığın daha rahat atlatılmasını sağlar” ifadelerini kullandı.
Akdoğan, annelerin, halk arasında bebeklere ’bronşit atleti’ diye adlandırılan atlet giydirildiğini ifade ederek, "Bu atletlerin içerisinde gözle görünmeyen böcekler yaşamaktadır.Söz konusu atlet hastalıklarda solunum sıkıntısını da artırmaktadır. Bu tür atletlerin giydirilmemesini tavsiye ediyorum" ifadelerini kullandı.(EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.