Evde Sağlık Hizmeti Alan Hasta Ve Hasta Yakınlarına Psikolojik Destek

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerde evde sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlandığı bildirildi.Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, yaptığı açıklamada,...

Evde Sağlık Hizmeti Alan Hasta Ve Hasta Yakınlarına Psikolojik Destek

Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerde evde sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlandığı bildirildi.Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, yaptığı açıklamada,...

27 Ağustos 2014 Çarşamba 12:26
Evde Sağlık Hizmeti Alan Hasta Ve Hasta Yakınlarına Psikolojik Destek
Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerde evde sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlandığı bildirildi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, yaptığı açıklamada, hastanelerde görev yapan eğitim hemşireleri ile alanında uzman psikolog ve sosyal çalışmacılar tarafından 15 günde düzenli aralıklarla eğitim verilmeşe başlandığını kaydetti.

Ekici, " “Kronik ve yatağa bağımlı olan hastalarımızın muayene, tahlil, tedavi ve tıbbi bakım, rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak verilebilmesi, tanı koymaktan ziyade tanı konmuş hastaların tedavisinin takibi, uygulanması ve eğitiminin sağlanması ile daha bilinçli bir şekilde bakım ihtiyaçlarının giderilmesine destek veriyoruz.Ülkemizde Evde sağlık hizmetleri; yaşlı nüfusun artması, kronik hastalıklardaki artış, sağlık harcamalarının azaltılması, maliyet kontrolü, gelişen dünyanın etkisi ve sağlığa bakış açısının değişimi gibi nedenlerle sağlıkta dönüşüm projesi çerçevesinde verilmeye başlanmıştır. İlimizde yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının sağlık kuruluşları yerine kişinin evinde yapılması, hastanede yatış sürelerinin azaltılabilmesi amacıyla evde sağlık hizmetleri yaygın bir uygulama olarak ön plana çıkmaktadır" dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin de evde bakım hizmeti verdiğini dile getiren Ekici, "Ağız ve diş Sağlığı Merkezimize taşınması mümkün ve gerekli olmayan hastalarda, ağız içi muayene, diş ve diş eti enfeksiyonları için İlaç tedavisi, basit diş çekimleri, daha önceden yapılmış olan protez ve tedavilerin kontrollerinin yapılması ve benzeri işlemleri de hastalarımıza evlerinde kolaylıkla sunabilmekteyiz. Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmet birimimde 2014 yılının ilk yedi ayında 80 hastaya ulaşmıştır" diye konuştu.

Ekici, sözlerine şöyle tamamladı: "Evde sağlık hizmetlerinde tedavi ve bakımın yanı sıra profesyonel yardımlar arasında en önemlilerinden bir diğeri psikolojik destektir. Kronik ve başa çıkması oldukça zor olabilen hastalıklar; yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, maddi yükümlülük getiren, tedavi süreci nedeniyle zaman ve enerji kaybı yaşatan ve dolayısıyla aşırı stresin eşlik ettiği hastalıklardır. Hasta, tüm bunlardan dolayı işe yaramaz olduğunu düşünme, kendini değersiz hissetme ve yaşadıklarından utanç duyma gibi eğilimler gösterebilir. Bu nedenle hem hasta hem ailesi bu zorlu süreçte sıkıntılı zamanlar yaşayabilir. Biz “Hem Hasta Hem Aile İçin Psikolojik Destek” ilkesi kapsamında hareket ederek aile veya yakınlarını da içeren geniş kapsamlı hizmet ile bakım hastalarımızın yanındayız. Ayrıca durumla ilgili duygularını açıkça ifade etme bir hastalığın getirdiği sınırlılıklar ve zorluklarla yaşamak elbette zor. Bu amaçla uygun eğitim ve destek hizmetleri ile hastanın bakış açısını az da olsa değiştirebilmek, durumu kabul etmesine yardımcı olmak, daha olumlu bir şekilde yaşama devam edebilmesi için hasta ve ailesine destek olmak için tüm personelimiz ile bu doğrultuda hizmet vermekteyiz.2014 Yılı Temmuz Ayında toplam 1027 hastamıza Evde Sağlık hizmeti vermiş bulunmaktayız." (EFE)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.