Keskin’den Kayısı Tüccarlarına Tepki

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Malatya Ağaç Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Evren, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına yeniden seçilen Şevket Keskin’i ziyaret etti.MESOB Başkanı Şevket Keskin...

Keskin’den Kayısı Tüccarlarına Tepki

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Malatya Ağaç Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Evren, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına yeniden seçilen Şevket Keskin’i ziyaret etti.MESOB Başkanı Şevket Keskin...

09 Mayıs 2014 Cuma 17:03
Keskin’den Kayısı Tüccarlarına Tepki
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Malatya Ağaç Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Evren, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına yeniden seçilen Şevket Keskin’i ziyaret etti.

MESOB Başkanı Şevket Keskin burada yaptoğı konuşmada, “Çok sayıda kayısı bahçesi gezdim, yemek için 1 tane kayısı yoktur. Diyorlarki, ‘1 ay bekleyelim, 2 ay bekleyelim’ Böyle bir şey yok. Sahaya inip, sahayı görmeleri lazım. Bugün kayısı Malatya’nın lokomotifi, sadece Malatya’nın değil, bölgenin ürünü. On binlerce insanın burada çalışıp, geçimini sağlamaya çalıştığı bir ürün. Paylaşımı çok fazla olan, 60-70 bin aileyi direk ilgilendiren, dolayısıyla bütün Malatya’yı, başta esnafımızı, sanayiciyi, tüccarımızı ilgilendiren bir ürün. Bizim hükümetten beklediğimiz, dönüm ve dekar başına para verilmesidir. Çiftçimiz kayısısına baksın, suyunu versin, varsa elektrik borcunu ödesin. Hesap bu" dedi.

Keskin dah sonra şöyle konuştu:

“Ben şuarada bir üzüntü duydum, 5-6 tane tüccar 5 Liraya, 6 liraya kayısı almazken, kapıya gittikleri zaman 6 aylık çekle kayısı aldıkları döneme bakıyorum, aynı arkadaşlar bugün 20-25 Liraya kayısı alıyorlar. Bu gerçekten üzüntülü bir şey. Bu fakir ve fukaranın hakkını yemektir. Biraz araştırma yaptık. Geçen hafta Doğu bölgemizdeydim. Kuzey Irak’da bugüne kadar kuru kayısı 37 Liradan aşağıya satılmamış. Ne hikmetse Malatya’da tüccar bizden 2-3 TL’ye 6 ay çekle kayısı almış. Onu da öderlerse. Avrupa’da bazı ülkelerde kayısının kilosu 50 TL’imiş. Bunu yılarca satıyorlar. Kayısı bu fiyata satılıyorsa, tüccar çiftçinin de hakkını vermeliydi, vicdanen vermeliydi. Kayısının Malatya’ya girdisi 350 milyon dolar diyorlar. Kayısı 40-50 TL’den satıldığına göre, bu durumda kayısının girdisi nerede ise 1 milyar, 1.5 milyar doları buluyor. Ama 4 tane tüccara Malatya’nın tüm kayısısını versek ne olur, yesen ne olur? Malatya’ya size versek ne olur? Paylaşmayı bileceksin. Çünkü Allah kayısı paylaşmak için yaratmış. Bütün bölgenin faydalandığı bir ürün. En kötü kayısı dediğimiz, ıskarta dediğimiz kayısı 50 kuruşa satılırken, bugün 10 TL’ye kadar çıkmış. Elinize vicdanınıza koyacaksınız, bu Malatya’nın lokomotifi, bu Malatya’nın alın teri. Malatya’da kayısıya karşı başka bir alternatif üründe yoktur. Başka bir ürün geliştirelim diyorlar. Malatya için kayısıya alternatif ürün 1977’de kaldırılan haşhaştır. Başka ürün olmaz. Pancar kota ile yetişiyor, pamuk kaliteli yetişmiyor. Tüccarlarımıza biraz insaf diyorum. Eğer sen 3 Liraya aldığın kayısıyı bugün 25 TL’ye alıyorsan. Burada bir yanlışlık vardır. Yarın çiftçimiz bunun hesabını mahşer günü soracaktır” dedi.

Keskin, Malatya Ağaç Sanatkarlar Odası’nın üyesi esnafların, Malatya’nın ilk göz ağrısı olan sanayi sitesinin ilk esnafları olduğunu kakdederek şunları söyledi:

"Malatya’da sanayinin önünü açan bu kesimdir. 1960’lı yılarda yapılan bir sanayi sitemiz var. Sanayi sitemiz şehrin içinde kaldı. Büyükşehir planlamasında Malatya ve bölgeye yakışır bir sanayi sitesi yapmak için bütün oda başkanları olarak isteklerimiz var. Sayın milletvekillerimiz, sayın valimiz ve sayın belediye başkanımız ile görüşmelerimiz devam ediyor. TOKİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim bu konudaki talebiz, bin dönümlük bir arsanın temin edilmesi ve Malatya’dan fazla uzağa gidilmemesidir. Altay Kışlası’nın Malatya’da yeni bir alt merkez olarak kazandırılması ve buranın yanında geçecek olan yeni çevreyolunun kenarında esnaf ve sanatkarımıza bugünkü şartlara uygun en az 1 asırlık bir büyük site projesi istiyoruz. Bunu başarırsak Malatya esnaf ve sanatkarımıza bir eser bırakmış oluruz. Malatya kamuoyunu vereceği destek ile bunu başaracağımıza inanıyorum. Bizim amacımız halka hizmet, Hakk’a hizmettir. Bütün oda başkanlarımıza birlik ve beraberliğe sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum.”

Ziyarette konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Malatya Ağaç Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Evren ise, “Şevket Keskin başkanımızın söylediklerinin hepsine katılıyorum. İnşallah biz esnaf ve sanatkarlar olarak sanayi sitesindeki esnaflarımız için biran önce yer tahsis edilmesini bekliyoruz. Esnaflarımız bunu bekliyorlar ve sürekli soruyorlar. Sayın Belediye Başkanımızla görüştük ve bu konu üzerinde çalıştıklarını söylediler. Sayın Belediye Başkanımızı ziyaret ederek, bu konuda hakkında istişarede bulunacağız” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.