Dünyanın En Prestijli Sanat Festivalinde Konuk Ülke Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.Bakan Çelik, Europalia Uluslararası Kültür...

Dünyanın En Prestijli Sanat Festivalinde Konuk Ülke Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.Bakan Çelik, Europalia Uluslararası Kültür...

09 Mayıs 2014 Cuma 21:28
Dünyanın En Prestijli Sanat Festivalinde Konuk Ülke Türkiye
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Binlerce yıllık köklü kültürümüzün tanıtılacağı bu projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

Bakan Çelik, Europalia Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali heyetini kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Çelik, projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağını vurguladı. Bakan Çelik, sergileyecekleri özgün performanslarla milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına önemli mesajlar verebilecekleri inancında olduklarını belirterek, “Bakanlığımız ile Europalia arasında, Europalia Turkey 2015-2016 Çerçeve Anlaşması'nın bugün imza altına alınmış olmasından ötürü büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bilindiği üzere 1969 yılından beri iki yılda bir Ekim-Ocak ayları arasında Brüksel merkezli olarak Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde düzenlenen Europalia Festivali, Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat organizasyonlarından biridir. Binlerce yıllık köklü kültürümüzün geleneksel ve modern unsurlarının, sahip olduğumuz renklerin bütününün yüzlerce sanatsal etkinlikle icra edilip tanıtılacağı bu projenin Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkileri bir üst perdeye taşıyacağına inanıyoruz. Sinemadan tiyatroya, edebiyattan müziğe, el sanatlarından gastronomiye, müzecilikten kütüphaneciliğe kadar birçok alanda sergileyeceğimiz özgün performanslarla sadece sanata değil, aynı zamanda milletlerin kardeşliğine ve dünya barışına da insanlığın ortak değerleri paydasında önemli mesajlar verebileceğimiz inancındayız. Bakanlığımızın koordinatörlüğünde yürütülecek olan bu projede ülkemizi, projenin formatı gereği, kamu görevlisi olmayan sivil bir şahsın temsil etmesi gerektiğinden, bu görev Sayın Erman Ilıcak beyefendiye tevdi edilmiştir. Ayrıca projenin sanat küratörlüğünü değerli hocamız Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman icra edecektir” dedi.

Bakan Çelik, kültürlerin ve toplumların kaynaşmasına hizmet eden Europalia ekibini tebrik ettiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Ülkemizin yurtdışında tek kalemde gerçekleştireceği en büyük sanat organizasyonu olarak nitelendirebileceğimiz bu projede bugüne kadar emeği geçen pek çok arkadaşımız oldu, hepsini kutluyorum. Bu vesileyle bugünden itibaren hızlı bir ivme kazanacak olan bu projede yaklaşık 18 ay kadar sürecek bir sürece gireceğiz. Proje hazırlıklarında görev alacak olan tüm sanatçılarımıza, Bakanlık personelimize ve katkıda bulunacak özel sanat kuruluşlarına, Sayın Erman Ilıcak ve Sayın Hasan Bülent Kahraman’ın şahsında şimdiden teşekkür ediyorum. Son olarak bu derece seçkin organizasyonu yıllardan beri başarıyla yürüterek, kültürlerin ve toplumların kaynaşmasına hizmet eden Europalia ekibini, Sayın Luc Bertrand ve Kristine de Mulder’in şahsında tebrik ediyor, ülkemize gösterdikleri ilgilerinden ötürü kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.”

Europalia Genel Komiseri Luc Bertrand ise, “Türk kültürünün Hititler olsun, Osmanlı İmparatorluğu olsun çok etkileyici olduğunu biliyoruz. Herkesin de görmek isteyeceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Türk kültürünün çok etkileyici olduğunu bildiklerini ve herkesin bu festival aracılığıyla Türk kültürünü görmek isteyeceğini, bu nedenle katılımın yüksek olacağını vurgulayan Bertrand, “Europalia, bir ülkenin kendisine tanıtması mevcudiyetini hissettirmesi açısından gerçekten çok iyi bir platformdur” dedi.

Bakan Ömer Çelik'in heyeti kabulü öncesinde Europalia imza töreni yapıldı. İki yılda bir Ekim-Ocak ayları arasında gerçekleştirilen Europalia, 1969 yılından bu yana düzenleniyor. Dünyanın en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan Brüksel merkezli festivalde, konuk ülkelerin kültürünü yansıtan geleneksel ve modern sanat eserleri, fotoğraf sergileri, moda, müzik, tiyatro, bale gösterileri, edebi ve bilimsel sempozyum ve konferanslara yer veriliyor. Türkiye’nin konuk ülke olarak katılımı için 2 Ekim 2013’de Brüksel'de imzalanan Europalia Niyet Protokolü’nün ardından bugün taraflar arasında etkinliklerin yürütülmesine ilişkin esasları, görev ve sorumlulukları belirlemek üzere “Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Anlaşmaya, Europalia’nın formatı gereği iki taraftan da seçilen genel komiserler; Ackermans &Van Haren Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Luc Bertrand (Europalia), Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak (Türkiye) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür İrfan Önal ve Europalia Genel Müdürü Kristine de Mulder imza attı. Proje Genel Küratörü ise Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman. Uluslararası organizasyonlarda Türkiye’nin kültürel ve sanatsal önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen Kahraman, tarihi ve kültürel zenginliğimizin tanıtımına büyük bir katkı sağlayacağı düşünülen Europalia’da kilit isim olarak görülüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.