Ulaştırma Bakanı Elvan’dan Twıtter Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Twitter’e erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır. Siyasi bir karar değildir” dedi.Bakan Elvan, partisi tarafından düzenlenen mitinge katılmak üzere geldiği Karaman’ın...

Ulaştırma Bakanı Elvan’dan Twıtter Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Twitter’e erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır. Siyasi bir karar değildir” dedi.Bakan Elvan, partisi tarafından düzenlenen mitinge katılmak üzere geldiği Karaman’ın...

21 Mart 2014 Cuma 13:05
Ulaştırma Bakanı Elvan’dan Twıtter Açıklaması
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Twitter’e erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır. Siyasi bir karar değildir” dedi.

Bakan Elvan, partisi tarafından düzenlenen mitinge katılmak üzere geldiği Karaman’ın Ayrancı ilçesinde gazetecilere Twitter’e erişimin durdurulması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, Twitter’de yer alan bazı yasa dışı içerikler için Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verildiğini hatırlatarak, “Bu kararlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) ulaşmış ve TİB tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’den istenmiştir. Ancak Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır. Bu nedenle TİB tarafından Twitter’e erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. TİB hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Uygulamadığı takdirde suçlu konuma düşer. Mahkeme kararlarına bir örnek olarak bir kadın vatandaşımız adına sahte bir Twitter hesabı açılmıştır. Bu kadın vatandaşımız adına sahte olarak açılan Twitter hesabına ise pornografik bazı resimler konmuştur. Resimlerin üzerine ise o vatandaşımızın ismi konulmuş ve resimlerin o kadına ait olduğu izlenimi verilmeye çalışılmıştır. Bu vatandaşımız mahkemeye başvurmuş, mahkeme Twitter’in ilgili hesabının erişiminin engellenmesi kararını vermiştir. Bu kararı TİB’e mahkeme bildirmiştir. TİB ise bu mahkeme kararını Twitter’e bildirmiş, erişimin engellenmesini istemiştir. Ancak erişim engellenmesi söz konusu olmamıştır. Twitter bu alanda duyarsız kalmıştır. Bu örneklerden sadece bir tanesi, diğerlerinden bahsetmek istemiyorum. Gerçek hayatta suç olan sanal hayatta da suçtur. Sosyal medya mecraları sosyalleşmek için kurulmuştur, insanlara hakaret için değildir. Bugün Türkiye’de binlerce insanın özel yaşamı ihlal edilmekte ve insanlar hakarete uğramaktadır” dedi.

“ERİŞİMİN ENGELLENMESİ SİYASİ BİR KARAR DEĞİLDİR”

Hukuk sistemini tanımayan, hukuksuzluğu savunan bir sosyal medya politikası olamayacağını ifade eden Elvan, “Bir devlet vatandaşlarının hukukunu korumak zorundadır. TİB mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlü bir kurumdur ve yerine getirmezse suçlu konuma düşer. Hükümet olarak internet kullanımını teşvik eden, yatırım yapan ve bunu yaygınlaştıran bir politika izliyoruz. Ancak internet özgürlüğü insanların özel yaşamına, kişilik haklarına müdahaleyi haklı kılmaz. Sosyal medyada her gün aile bütünlüğüne, kutsal değerlere, mili duygulara hakaret edilmektedir. Bunun en güzel örneğini de biraz evvel verdim. Hukuk herkese lazımdır. Ve beraatı zimmet asıldır. Herkesin özel hayatı saldırıya uğrayabilir. Bu yüzden herkes için bir hukuk sitemini işler hale getirmeliyiz. Erişimin engellenmesi mahkemelerce alınmış bir karardır. Siyasi bir karar değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının haklarını ve hukukunu korumak zorundadır. Türkiye interneti yasaklayan bir ülke değildir. Hakaret ve hukuksuzluğa karşı hep birlikte durulmalıdır. Twitter, Youtube ya da benzeri tüm sosyal medya siteleri Türkiye’de hukuka uymak zorundadır. Hukuka ve kanunlarımıza uyduğu sürece herkes istediği gibi yayın yapma özgürlüğüne sahiptir. Yurt dışı merkezli söz konusu internet sitesi Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği TİB tarafından ifade edilmiştir” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.