Çocuklarda Görülen İshal Ciddiye Alınmalı

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgür, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishalin geldiğini, önlem alınmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabileceğini...

Çocuklarda Görülen İshal Ciddiye Alınmalı

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgür, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishalin geldiğini, önlem alınmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabileceğini...

29 Aralık 2014 Pazartesi 10:51
Çocuklarda Görülen İshal Ciddiye Alınmalı
Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgür, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishalin geldiğini, önlem alınmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabileceğini söyledi.
Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgür, çocuklarda görülen ishale dikkat çekti. 1 yaş altı çocuklarda ishalin daha ağır seyredebileceğini ifade eden Servergazi Devlet Hastanesi Uzman Dr. Arzu Özgür, "Çocukların dışkılaması beslenme şekline ve yaşına göre değişiklik göstermekle birlikte Dünya Sağlık Örgütü ishali, 24 saatte üçten fazla sulu dışkılama veya sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkılama olarak tanımlamaktadır. Ancak yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkı kıvamı yumuşaktır ve sık olabilir. Bunun normalden daha fazla olması ishal olarak kabul edilebilir" dedi.
İshalin en sık bakteri, virüs ve parazit gibi mikroorganizmalarla oluştuğunu vurgulayan Dr. Özgür, şunları kaydetti:
"Özellikle virüs enfeksiyonlarına Türkiye’de sık karşılaşılmaktadır. İshaller her zaman ölümcül durumlara sebep olmamakla birlikte çocuğun beslenmesini bozduğu ve büyümesini gerilettiği için önemlidir. İshal 1 yaş altı çocuklarda ağır seyredebilir. Anne sütü ise ishalden koruyucudur. Kalabalık yaşam koşulları, yetersiz kanalizasyon, temiz içme suyu olmaması, pişmiş yiyeceklerin oda sıcaklığında iki saatten fazla bekletilmesi, el yıkama alışkanlığının az olması, çiğ sebze ve meyvelerin temiz suyla yıkanmaması ishal riskini arttırır. Bakteriyel ishaller yaz aylarında daha çok görülürken rota virüse bağlı ishaller kış aylarında sıktır."
Ateş, ishal ve kusmaya bağlı olarak vücutta su ve tuz kaybı oluştuğunu kaydeden Dr. Arzu Özgür, kaybın derecesine göre küçük çocuklarda emmeye isteksizlik, susuzluk hissi, ağız kuruluğu, huzursuzluk, halsizlik, uyumaya eğilim, bıngıldak ve gözlerde çöküklük, cilt esnekliğinde azalma, gözyaşı, tükürük ve idrar azalması görüldüğünü dile getirdi.
İshal belirtisi olan çocuklara bol sıvı verilmesi uyarısında bulunan Dr. Arzu Özgür, eğer anne sütü veriliyorsa bebeklerin daha çok emzirilmesi gerektiğini belirterek, "Rotavirüs ishallerinde antibiyotiğe yer yoktur. Gereksiz antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabilir. İshal tedavisinde destekleyici tedavi ve kaybedilen sıvının yerine konması esastır. Bu yüzden ishalli çocuklara sıvı kaybını önlemek için su, pirinç suyu, pirinç lapa, patates haşlama, yoğurt, ayran, taze sıkılmış elma ve havuç suyu verilmeli, altı aydan küçük, anne sütü alan bebeklerde ise emzirme sıklaştırılarak aralarda kaynatılmış ılık su içirilmelidir" ifadelerini kullandı.
Olası tehlikeleri önlemek için ailelerin ishal konusunda bilinçli olmasının önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Özgür, çocukta ishal 3 günde düzelmiyorsa, çok fazla dışkılama, tekrarlayan kusmalar, belirgin susama, yemek yememe, su içmeme, ateş, dışkıda kan görülmesi varsa ailelerin hemen bir uzmana başvurmasının hayati önem taşıdığını belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.