Tavşan hastalığı ölüme neden oluyor

Uzmanlar, halk arasında 'avcı hastalığı' ve 'tavşan ateşi' olarak bilinen tulareminin ölümlere neden olduğunu bildirdi.

Tavşan hastalığı ölüme neden oluyor

Uzmanlar, halk arasında 'avcı hastalığı' ve 'tavşan ateşi' olarak bilinen tulareminin ölümlere neden olduğunu bildirdi.

02 Nisan 2011 Cumartesi 12:54
Tavşan hastalığı ölüme neden oluyor

Bartın Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Müdürü Uzman Dr. Hürol Aksu, tavşan ateşi veya avcı hastalığı olarak bilinen tulareminin bir bakterinin yapmış olduğu hastalık olduğunu belirtti. Hastalığın hayvanlardan insanlara bulaştığını söyleyen Aksu, "Tavşan, fare ve sincap gibi kemirici hayvanlar hastalığın asıl kaynağıdır. Diğer yabani hayvanlar ile evcil hayvanlar ve kuşlar hastalanarak kaynak teşkil edebilmektedir. Keneler ve sokucu sinekler de hastalığı bulaştırabilmektedir. Hasta hayvanların kontamine ettiği (kirlettiği) suların içilmesi, kullanılması veya bu sularla temas edilmesi, hasta hayvanların kirlettiği meyve ve sebzelerin bol su ile iyice yıkanmadan yenmesi, hasta veya ölen hayvanlarla temas edilmesi, av hayvanlarının eldivensiz yüzülmesi ve parçalanması, av hayvanlarına ait etlerin iyice pişirilmeden tüketilmesi, enfekte kene veya sokucu sineklerin ısırması, hastalık etkeni ile kontamine olmuş tozların solunması ile bulaşır. İnsandan insana bulaşma yoktur. Tularemi, her mevsim görülebilmekle birlikte insanların kullandığı sulara, yağışlar nedeniyle dışarıdan su sızıntılarının yoğun olabileceği kış ve bahar aylarında daha çok görülebilmektedir. Hastalık belirtileri bakterinin alınmasından 1-14 gün (ortalama 3-5 gün) sonra ortaya çıkabilmektedir. Hastalık, alınan bakterinin sayısı ve giriş yeri ile vücudun savunma sisteminin (bağışıklık sistemi) gücüne göre değişik klinik şekillerde olmaktadır" dedi.

TULAREMİNİN BELİRTİLERİ 

Bartın Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Aksu, "Tularemi, çoğunlukla ani ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtilerle başlar. Buna boğaz ağrısı ve kuru öksürükte eşlik eder. Ayrıca karın ağrısı, bulantı, ishal, ve kas ağrıları da olabilmektedir. Bakterinin vücuda girdiği bölgelerde ise lenf bezlerinde şişmeler görülmektedir. Ülkemizde tulareminin kliniği genel olarak boğaz ağrısı ve boyunda şişlikler ya da göz kesesi iltihabı ile birlikte yine boyunda şişlikler şeklindedir. Hastalığın bulaşma yollarına ait bir hususun varlığı ile yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilirse, hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Geç kalınması durumunda antibiyotiklerin etkisi sınırlı olup, cerrahi girişim gerekebilmektedir. Hastalığı geçirenlerde bağışıklık oluşmaktadır. Ancak, hastalığın bazı klinik şekillerinde ölümlerin de görülebileceği unutulmamalıdır" diye konuştu.

TULAREMİDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ 

Aksu, tavşan ateşi hastalığından korunma yöntemlerini ise şöyle açıkladı:
"İçme ve kullanma suyu kanalları ile depolarının dışarıdan herhangi bir kirlenmeyi engelleyecek şekilde yapılması ve mevcutların ıslah edilmesi, suların klorlandıktan veya kaynatıldıktan sonra içilmesi ve kullanılması, doğada kaynağı belli olmayan ve kirlenmeye müsait yerlerdeki suların kesinlikle içilmemesi ve kullanılmaması, av hayvanlarını yüzerken ve etlerini parçalarken eldiven kullanılması, özellikle av hayvanlarına ait etler başta olmak üzere etlerin iyice pişirildikten sonra tüketilmesi, meyve sebzelerin bol su ile iyice yıkandıktan sonra yenmesi, kan emici sineklerin ve kenelerin ısırmasını engelleyici (örneğin, kenelerin vücuda yapışmaması için pantolon paçalarının çorap içine konulması ve böcek kaçırıcı ilaçların kullanılması gibi) önlemlerin alınması, vücuda yapışan kene varsa, bunların kesinlikle patlatılmadan bir cımbızla baş kısmından tutulup sağa sola oynatarak çıkarılması, gıda maddelerinin fare ve sıçan gibi kemirici hayvanların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edilmesi, hayvan leşlerinin çevreyi kontamine etmeyecek şekilde gömülmesi veya yakılması gerekmektedir."

Son Güncelleme: 02.04.2011 12:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.