Vali Büyük’ten Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

Sakarya’da bu yıl 6’ıncısı düzenlenen 23-28 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ dolayısıyla Vali Mustafa Büyük bir kutlama mesajı yayınladı.'Ahi' kelimesinin kardeş, cömert ve yiğit manasına geldiğini anımsatan...

Vali Büyük’ten Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

Sakarya’da bu yıl 6’ıncısı düzenlenen 23-28 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ dolayısıyla Vali Mustafa Büyük bir kutlama mesajı yayınladı.'Ahi' kelimesinin kardeş, cömert ve yiğit manasına geldiğini anımsatan...

20 Eylül 2013 Cuma 11:13
Vali Büyük’ten Ahilik Haftası Kutlama Mesajı
Sakarya’da bu yıl 6’ıncısı düzenlenen 23-28 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan ‘Ahilik Haftası’ dolayısıyla Vali Mustafa Büyük bir kutlama mesajı yayınladı.

'Ahi' kelimesinin kardeş, cömert ve yiğit manasına geldiğini anımsatan Vali Büyük, “Ahilik, Türkçedeki cömert, eli açık anlamını taşıyan “Akı” ile Arapçadaki kardeşim demek olan “Ahi” kelimelerinin bir arada ifade edildiği anlamda kullanılır. Bu nedenle Ahi, vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helalinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır. Güzel ahlakı, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, akli selimi, herkesin kendi sanatı ile yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen, Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği yüzyıllardır geçerliliğini korumakta, günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir” dedi.

Ahilik’in 13’üncü yüzyıldan 21’inci yüzyıla kadar Anadolu’daki esnaf ve sanatkâr birliklerine verilen bir isim olduğunu belirten Büyük, “Kısacası Ahilik, köylere kadar ulaşan örgütlenme yapısıyla, milli birliği ve bütünlüğü, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmayı temel ilke olarak benimseyen, toplumsal ahlak kurallarına bağlı, bir toplum kurmayı amaçlayan, ülke ekonomisinde temel ihtiyaç maddelerini en kaliteli, en ucuz biçimde üretmeyi öngören bir teşkilatlanma biçimidir. Ahilikteki iş ilişkileri İslamiyet’e ve kadim geleneklerimize dayanmaktadır. Bu yapı, ekonomik hayatla ilgili olan iş ahlakını ve ekonomik faaliyetlere katılan insanların işlerini hakkı ile nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları da belirlemiştir.

Bu yapısı ile Ahilik; 13’üncü yüzyılda Anadolu’da, Balkanlar’da, Kırım’da Türkler tarafından kurulan esnaf, sanatkâr ve üretici (sanayi) birlikleri ile bu birliklerin uyguladıkları ahlaki, siyasi, iktisadi, felsefi duygu ve prensipler anlamına da gelir” diye konuştu.

Günümüzün yükselen değerlerinin önemli bir kısmının özünde Ahiliğin temel ilkeleri yatmakta olduğunu söyleyen Büyük, “Tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları Batı’ya aktaran birikim, Ahilik kültürüdür. Ahilik, insana yönelik öğüt ve yaptırımları da bulunmakla birlikte esas itibariyle 'bireysel' değil, 'toplumsal'dır. Çekememezlik ve dedikodudan kaçınmak, cömert, şefkatli ve merhametli olmak herkese iyilik yapmak ve iyiliklerini istemek gibi onlarca prensip, esasta bireysel olmaktan çok toplumsal, yani toplum hayatını düzene sokucu içerikte ilkelerdir" diye konuştu.

Türk Toplumunun iş ahlakı konusunda Ahilik kurumu ile başlayan, çok köklü bir geleneğe sahip olduğunu belirten Vali Büyük, “Öyle inanıyorum ki; Aziz Milletimiz bu değerlere sahip çıkacak ve diğer toplumlara örnek olacak bir düzeye yükselecektir. Bu duygularla; Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmetle, minnetle anıyor, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.