Sarı, Yatırımcı Kamu Kurumlarını Uyardı

Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, orman arazisi içersinde yapılacak kamu yatırımlarında ihale öncesi kendilerine yapılacak müracaatlarda geç kalınmaması uyarısında bulundu.Bölge Müdürü Yaşar Sarı, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında...

Sarı, Yatırımcı Kamu Kurumlarını Uyardı

Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, orman arazisi içersinde yapılacak kamu yatırımlarında ihale öncesi kendilerine yapılacak müracaatlarda geç kalınmaması uyarısında bulundu.Bölge Müdürü Yaşar Sarı, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında...

28 Ocak 2014 Salı 10:23
Sarı, Yatırımcı Kamu Kurumlarını Uyardı
Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, orman arazisi içersinde yapılacak kamu yatırımlarında ihale öncesi kendilerine yapılacak müracaatlarda geç kalınmaması uyarısında bulundu.

Bölge Müdürü Yaşar Sarı, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kurum çalışmaları hakkında bilgi verdi. Orman arazisinden geçen kamu yatırımları için kurumların izin almada geç kalmaması gerektiğini belirten Yaşar Sarı, “İlimizdeki yatırımcı kuruluşlardan Karayolları, DSİ ve Büyükşehir Belediyemizin ildeki ihalelerden önce izin müracaatları yapıldığında hemen hızlı bir şekilde izinlerini vererek çalışmaları daha iyi olmaktadır. Kurumlarımız bu konuda gerekli hassasiyetleri göstermektedir. Fakat bazen acele durumlar olduğunda karşılıklı sıkışmalar oluşmaktadır. Bu nedenle ben yatırımcı kuruluşlarımızın ihale öncesi yani işe başlamadan önce müracaatlarını biran önce yapıp izine dönüştürülmesinde projenin daha hızlı olmasında faydalı olur” dedi.

2013 yılında Samsun’da yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Sarı, “Samsun’da toplan 88 adet projelerimiz mevcut olup, bunların tamamı gerçekleşti. Bunların fiziki gerçekleşme oranı yüzde 93, parasal gerçekleşme oranı ise yüzde 79’dur. 2013 yılında ormanda 15 kilometre yola karşılık 15.8 kilometre yol yapıldı. 2014 yılında da 20 kilometre yol inşası gerçekleştireceğiz. 2014 yılı hedefleri ise, 100 hektar sahada ağaçlandırma çalışmaları, 600 hektarlık sahada ağaçlandırma bakım çalışmaları, 250 hektarlık sahada rehabilitasyon bakım çalışmaları, bin hektarlık sahada toprak muhafaza çalışması, 2 bin 800 hektarlık sahada toprak muhafaza bakım çalışması ve 320 hektarlık sahada mera ıslah çalışması yapılacaktır” diye konuştu.

OR-KÖY FAALİYETLERİ

Or-Köy faaliyetlerinde 376 aileye kredi desteği sağladıklarını ifade eden Sarı, “Besi sığırcılığı projeleri kapsamında 4 adet Asarcık ilçesinin Aydın köyüne, 5 adet Gürgendağ köyüne, 3 adet Bafra ilçesinin Bengü köyüne ve 3 adet de yine Bafra ilçesinin Esençay köyü olmak üzere toplam 15 adet ünite için 300 bin 715 TL kredi desteği sağlandı. Fenni Arıcılık projesi kapsamında 11 adet Salıpazarı ilçesinin Yayla köyü, 12 adet yine Salıpazarı ilçesinin Konakören köyü olmak üzere toplam 23 adet ünite için 231 bin 845 TL kredi desteği sağlandı. Güneş enerjisi projesi kapsamında Samsun’a 91 adet, Bafra ilçesine 98 adet ve Vezirköprü ilçesine 149 adet olmak üzere toplam 338 adet için 534 bin 40 TL kredi desteği sağlandı. Buna göre Samsun’da besi sığırcılığı, fenni arıcılık, güneş enerjisi olmak üzere 376 aileye toplam 1 milyon 48 bin 600 TL’lik kredi desteği sağlandı. 2014 yılında da yine bu tip Or-Köy kredi desteği çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.

BAL ORMAN ÇALIŞMALARI

Samsun’da bugüne kadar 2 adet bal ormanı yapıldığını belirten Sarı, “Vezirköprü Göl beldesinde 2013 yılında 500 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesisi yapıldı. 2012 yılında da 590 dekar alanda ilimizde bal ormanı tesisi yapıldı. Samsun’da bugüne kadar 2 adet bal ormanı tesisi yapıldı. 2014 yılında da Salıpazarı ilçesi Yayla köyünde 50 dekar alanda kestane, ceviz, ıhlamur, akasya gibi 1 adet bal ormanı tesis edilecek olup çalışmalar proje aşamasındadır. Daha yeşil bir Samsun için 2013 yılında 35 adet okul bahçesinde toplam 14 bin 662 adet fidan diktik. Okul bahçelerinde öğrencilere ve vatandaşlara 83 bin 892 adet fidan dağıttık. 28 adet ibadethane çevresine 450 adet fidan diktik. 17 adet mezarlık bahçesine 2 bin 700 adet fidan diktik. 2014 yılında da bahçesi ağaçlandırılmamış okul kalmamak üzere bölge müdürlüğümüzde karar aldık. Arkadaşlarımız ile bunun uygulamalarını gerçekleştireceğiz. Gelir getirici türlerle yapılan ağaçlandırmalarda 2013 yılında 64 köyde 2 bin 152 dekar alanda 80 bin 470 adet gelir getirici ceviz, badem ve fıstıkçamı fidanı ile ağaçlandırma çalışması yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.