- Mazlum-der Şirnak Şubesi’nden Cizre’deki Olaylarla İlgili Açıklama

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Şırnak Şube Başkanlığı, Cizre’de Hüda-Par ile YDG-H üyeleri arasında çıkan ve 3 kişinin ölümü 5 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olayla ilgili açıklama yaptı.MAZLUM-DER...

- Mazlum-der Şirnak Şubesi’nden Cizre’deki Olaylarla İlgili Açıklama

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Şırnak Şube Başkanlığı, Cizre’de Hüda-Par ile YDG-H üyeleri arasında çıkan ve 3 kişinin ölümü 5 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olayla ilgili açıklama yaptı.MAZLUM-DER...

01 Ocak 2015 Perşembe 17:00
- Mazlum-der Şirnak Şubesi’nden Cizre’deki Olaylarla İlgili Açıklama
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Şırnak Şube Başkanlığı, Cizre’de Hüda-Par ile YDG-H üyeleri arasında çıkan ve 3 kişinin ölümü 5 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olayla ilgili açıklama yaptı.
MAZLUM-DER Şırnak Şube Başkanı Av. Abdullah Ekinci, olayla ilgili bir rapor hazırladıklarını söyledi. Ekinci, MAZLUM-DER olarak olayların yatışmasını müteakip telefonla Hüda-Par İlçe Başkanı ile görüştüklerini, sonra da Cizre Devlet Hastanesi’nde yaptıkları araştırmalarda 3 yaralı 2 ölü olduğu bilgisine ulaştıklarını kaydetti. Ekinci, "Akabinde de İnsan Hakları Derneği heyetiyle beraber HDP Şırnak İl Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirildi. Aynı zamanda HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sariyildiz’a da telefonla ulaşılarak ve Cizre’deki diğer STK’lar ile birlikte DTK Eşbaşkanı Selma Irmak’ı BDP Cizre ilçe binasında ziyaret ettiklerini ve bu yönde bir rapor hazırladık" dedi. Hazırlanan raporu açıklayan Ekinci, şunları söyledi:
"Hüda-Par ilçe başkanı kendilerinin söz konusu çadıra saldırmadığını aksine olaydan bir gün önce HDP’den bir heyetin kendilerine nezaket ziyareti gerçekleştirdiğini ve bazı konularda hem fikir olarak ayrıldıklarını beyan etmiş akabinde gerçekleşen olaylara bir anlam veremediğini bazı gizli odakların kendilerini alana çekmeye çalıştığını beyan etmiştir. İzlenimlerimiz, kanımızca olay tarafları birbirine düşürmeye çalışan ve çatışmasızlık ortamının yöremizde yarattığı kısmi rahatlığı bozmaya çabalayan derin yapıların provokasyon amaçlı eylemidir. Derin odaklar eliyle bir PKK, Hizbullah savaşı çıkarılmaya çalışılıyor. Ayrıca görüştüğümüz tüm ilgililer özetle olayın provokasyon amaçlı olduğu konusunda ortak bir anlayış ve irade göstermişlerdir. Basında ‘dindar insanlara saldırı’ sözü çok kullanılıyor, aslında bu dindarlık ile ilgili bir şey değil, kanımızca bu husus çok ajite ediliyor. Müslüman ve Müslüman olmayan ayrımı üzerinden kamplaştırıcı, ayrımcı ve ayrıştırıcı bir söylem ile farklılıklar istismar edilmeye çalışılıyor. Halbuki olaylar partizanlık temelinde gelişen bir rekabet anlayışı içerisinde cereyan ediyor. Kanımızca dilin yumuşaması gerekiyor. Tarafların birbirlerinin hassasiyetlerine saygı duyarak, bu cümleden birbirini sürekli suçlayan, taciz eden, çetecilikle itham eden beyanlardan kaçınması sürecin normalleşmesi yönünden zaruridir. Aksi takdirde Kürdistan coğrafyasının halihazırdaki sosyo-politik gerçeğini ihmal eden aksi bir tavır barış sürecini sabote etmeye çalışan karanlık odaklara imkan ve fırsat verecektir. Görüştüğümüz ilgililer ve olayın tarafları güvenlik güçlerinin zaaf ve ihmalinin olduğu konusunda hemfikirdirler."
Daha sonra konuşan MAZLUM-DER Şırnak Şube Başkan Yardımcısı Av. Nurullah Unan ise, Cizre’de Müslüman evlerine yönelik saldırıların olduğu haberinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Unan, "27 Aralık 2014 tarihinde Cizre’de meydana gelen olaylar 3 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, pek çok vatandaşımızın da yaralanması ile sonuçlanmıştır. Kürt sorununda umut vaat eden bir sürecin yaşandığı bu günlerde Cizre’de yaşanan can kayıpları sürecin bir kez daha ne kadar hassas ve değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Cizre’deki STK’lar olarak biz söz konusu hassas ve kırılgan süreçte herkesi serinkanlı ve sağduyulu davranmaya çağırmayı tarihi bir sorumluluk biliyoruz" şeklinde konuştu.
Tüm tarafları tarihsel görev ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmeye provokasyonlara karşı serinkanlılık ve sağduyuyu elden bırakmamaya davet ettiklerini belirten Unan, "Ölenlere Allah’tan rahmet ve yakınları başta olmak üzere tüm Kürt halkına sabır diliyoruz" ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.