BDP, MHP ve CHP'nin önerilerine ret

Meclis Genel Kurulu'nda bugün yapılan görüşmelerde BDP, MHP ve CHP'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

BDP, MHP ve CHP'nin önerilerine ret

Meclis Genel Kurulu'nda bugün yapılan görüşmelerde BDP, MHP ve CHP'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

15 Temmuz 2010 Perşembe 19:26
BDP, MHP ve CHP'nin önerilerine ret
 

TBMM Genel Kurulunda BDP, MHP ve CHP'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

BDP, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılmasına ilişkin önergenin bugün görüşülmesi önerisini Genel Kurula getirdi.

Önerinin aleyhinde konuşan CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı yerleri gidip gördüğünü söyledi. Bu işçilerin, Filistinlilerinkinden daha kötü çadırlarda kaldığını görüşünü aktaran Köse, ''Haftalarca banyo yapamıyorlar. Siz bir gün yapmadığınızı düşünün, nasıl olursunuz? Çadırlarını da naylon parçalarını birleştirerek yapıyorlar'' dedi.

Önerinin lehinde konuşan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, yaklaşık 300 bin mevsimlik işçinin her yıl aileleriyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çalışabilecekleri illere gittiklerini söyledi. Binici, bu işçilerin sorunlarını dile getirdi.

İbrahim Binici, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, ''Nijeryalılar'a Türkçe öğrettik fakat Hakkari ve Diyarbakır'dakilere öğretemedik'' sözünü eleştirdi. Çiçek'in bu sözünün ''Kürtler'e uygulanan asimilasyonun'' bir göstergesi olduğunu savunan Binici, ''Bin yıl da geçse Kürtleri anadillerinden vazgeçiremezsiniz. Cemil Çiçek'in Kürt halkından özür dilemesi gerekir'' dedi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, ''Asimilasyon sözünüz yanlış oldu. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz'' diyerek Binici'yi uyardı.

AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, önerinin aleyhinde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarında mevsimlik işçiler için yapılan çalışmaları anlattı.

-BAKAN DİNÇER-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de geçici tarım işçilerinin sorunlarının ağır olduğunu belirtti.

Yaklaşık 300 bin geçici tarım işçisinin Doğu ve Güneydoğudaki 5 ilden 19 ile çalışmak için gittiklerini belirten Dinçer, ilk kez bakanlığı döneminde bu işçilerin sorunlarına el atıldığını kaydetti.

Bakan Dinçer, 6 ay süren bir çalışma sonucunda, işçilerin çalıştıkları illere gidilerek yerinde inceleme yapıldığını ve bir rapor hazırlandığını bildirdi. Raporda belirtilen konuların genelgeyle yayımlandığını dile getiren Dinçer, sorunun giderilmesi için gerekli olan maddi kaynağın da 15 mayıstan itibaren il özel idarelerine gönderildiğini söyledi.

-''TRANSFER YAPAMIYORLAR''-

Daha sonra, MHP'nin, Türk spor sektörünün sorunlarına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi ele alındı.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Türkiye'nin, sporda kendi kaynaklarından yararlanması gerektiğini ifade ederek, ''Yoksa dünyada rekabet edebilmek mümkün olmayacaktır'' dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı, ''spor kulüpleri, dopingle mücadele ve şiddet'' ile ilgili düzenlemelerin gelecek dönemde Meclisin gündemine geleceğini kaydetti.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Türkiye'nin dünya kupasına katılamadığını anımsatarak, burada bir sıkıntı olduğunu, Meclisin bunu araştırması gerektiğini söyledi. Birkaç kulüp hariç bir çok futbol kulübünün borçlarından dolayı transfer yapamadığını belirten Susam, ''Borçları çok ve gelirlerinin üzerinde haciz var. Kulüpler yasasını çıkarmalıyız'' dedi.

AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, MHP'nin önerisini desteklediği ancak gündem yoğunluğu nedeniyle araştırma komisyonunun gelecek dönemde kurulabileceğini kaydetti.

-CHP'NİN ÖNERİSİ-

Genel Kurulda, daha sonra, CHP'nin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine dair önerisi görüşüldü.

MHP Kütahya Milletvekili Ali Işık, Akkuyu'da kurulacak nükleer santral ile ilgili eleştirilerini dile getirdi. Işık, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yatırımların önünün açılması gerektiğini ifade etti.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, TBMM tarafından bugün ödül verildiğini belirterek, bu uygulamanın yanlış olduğunu savundu. Sakık, ''Finansörlerinize, yandaşlarınıza ödüller veriyorsunuz'' dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü anımsatan Sakık, ''Başbakan sorunun asıl sahipleriyle görüşmüyor'' diye konuştu.

Sakık, ''Siz başka yeri adres gösteriyorsunuz'' diye laf atılması üzerine, ''Benim elimde silah yok. Ben silahtan bir hayat doğacağına inanmıyorum ama birilerinin elinde silah varsa, onlarla oturup konuşacaksınız''dedi. ''Milli Birlik Projesi''nin ''Kürtlere karşı bir milli birlik oluşturmaya çalıştığını'' öne süren Sakık, ''Yani beyaz Türklerle buluşmayı sağlıyor. Kim? Sorunun çözümünü istemeyenlerle'' diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Pakdil, Sakık'ı ''Beyaz Türkler'' ifadesi dolayısıyla eleştirerek, Sakık'a daha bütünleştirici konuşması gerektiğini söyledi.

Önerinin lehinde konuşan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, sürekli olarak Meclis gündeminin değiştirilmesini eleştirerek, ''El yordamıyla Meclis yönetilemez'' dedi. İnce, dünkü basın toplantısında dile getirdiği, TRT'ye ilişkin iddialarını tekrarladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili konunun gündeme gelebileceğini söylediğini ifade eden İnce, ''Eğer böyle düşünüyorsanız, o zaman bu öneriyi desteklersiniz'' diye konuştu. Muharrem İnce, herkesin kendi dilinde konuşma hakkına sahip olduğunu belirterek, ''Türkçe daha genel bir dildir. Bizlerin Kürtçe konuşması yerine, sizler Türkçe konuşarak daha rahat anlaşabiliriz. 'İngilizce mi, İtalyanca mı' dediğiniz zaman, ben daha yaygın olduğu için İngilizce derim'' dedi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Sakık, ''Benim yüreğim ihanet kuyularından su çekmez, kin kuyularından su çekmez. Bizde ihanet ve kin olmaz. Biz halkların kardeşliğini savunurken yürekten savunuyoruz. Gerçekleri söyleyince bunu kin olarak algılamayın'' diye konuştu.

Tekrar kürsüye gelen Muharrem İnce de bu ülkede darbelerden, çetelerden hesap sorulmasından yana olduğunu söyledi. ''Ancak Kardak kayalıklarına çıkan asker, benzini kredi kartından geçiriyorsa bu benim yüreğimi yaralar'' diyen İnce, bir gazinin itfaiyeci olmak için ayağında platinle koşmak zorunda bırakıldığını, buna rağmen işe alınmadığını savundu.

Görüşmelerin ardından BDP, MHP ve CHP'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Son Güncelleme: 15.07.2010 19:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.