Avrupa’da Tüketilen Dört Levrek Ve Çipuranın 1’i Türkiye’den

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin balıkçılık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi olduğunu belirterek “Türkiye’de yetiştirilen balık, Avrupa pazarlarında, başkentlerinde, büyükşehirlerinde...

Avrupa’da Tüketilen Dört Levrek Ve Çipuranın 1’i Türkiye’den

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin balıkçılık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi olduğunu belirterek “Türkiye’de yetiştirilen balık, Avrupa pazarlarında, başkentlerinde, büyükşehirlerinde...

28 Eylül 2014 Pazar 13:53
Avrupa’da Tüketilen Dört Levrek Ve Çipuranın 1’i Türkiye’den
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin balıkçılık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi olduğunu belirterek “Türkiye’de yetiştirilen balık, Avrupa pazarlarında, başkentlerinde, büyükşehirlerinde tüketicilere ihraç ediliyor. Her 3-4 levrek ve çipuradan biri Türkiye’den satılıyor” dedi.

Antalya’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Arama 1’ isimli araştırma ve kontrol gemisinin Antalya balıkçı barınağındaki hizmete alım törenine katıldı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, yaptığı konuşmada güçlü Ar-Ge’den söz edebilmek için 3 kuralın olduğunu belirterek, “Bir nitelikli personel iki yeterli bütçe, üçüncü de uluslararası standartlarda fiziki alt yapıya sahip olunmasıdır. Araştırma ve geliştirme gemisi Akdeniz ve Ege’deki araştırmaları yerinde yapmak üzere modern bir araştırma gemisi olarak tasarlandı” diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, araştırma geliştirme bakımından ciddi bir alt yapının hizmete alındığını belirterek şunları söyledi: “Arama 1 gemisi kıyılarımızdaki balıkçılık problemlerini tespit edecek ve sorunların çözüm yolları noktasında, balık sayısı ve niteliklerinin artırılması konusunda katkı yapacaktır. Ciddi bir alt yapıyı hizmete alıyoruz.”

Badak, Antalya Limanı’nın sadece yük ve serbest bölge faaliyetleri için kullanılmasını ve Lara’da yapılması planlanan kruvaziyer limanın yapımına destek istedi.

BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÖNEMLİ

Bakan Eker, tarımın alt sektörünü stratejik bir bakış açısı ile ele aldıklarını belirterek, sektörün geliştirilmesi ve aynı zamanda ekonomik faaliyet olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu noktada bilgi ve teknolojinin önemli olduğunun altını çizen Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilgi ve teknoloji iktisadi bir bakış açısıyla tanımladığımız tarım sektörünün alt sektörleriyle birlikte olmazsa olmaz girdisidir. Eğer geliştireceksek bilgi ve teknoloji kullanacağız. Bilgi ve teknoloji kullanımında en çok ihtiyaç hissettiğimiz şey uluslar arası alanda geliştirme çalışmaları yapmaktır.”

İlk arama gemisini iki sene önce Karadeniz’de hizmete açtıklarını aktaran Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün hizmete açtığımız gemi Avrupa’nın 4’üncü en büyük araştırma gemisi, bu gemimizde Akdeniz ve Ege’de araştırma faaliyetleri yapacak. Bu gemi sadece arama tarama faaliyetleri yapmayacak. Oşinografik (okyanus bilimi) araştırma yapacak. Denizlerin kimyasal, fiziksel, biyolojik özellikleri dahil olmak üzere deniz bilimleri ile ilgili bir çok araştırma bu gemi tarafından yapılacak. Avcılık kontrol ve takip hizmeti verecek. Bu donanıma sahip içinde laboratuvarlar var. 18 personel çalışacak. Her türlü teknik donanıma haiz bir önemli araştırma gemisi. 6 milyon lira para harcadık. 2013 yılında başlattık bugün hizmete açıyoruz.”

Dünyada 160 milyon ton balık üretildiğini aktaran Bakan Eker, “Dünya bunun 70 milyona yakın kısmını üreticilikle elde ediyor. 90 milyonunu avcılıktan elde ediyor. Dünyaya baktığımız zaman yetiştiricilikten elde edilen balığın payı oldukça yüksek. 90 milyon avcılık 70 milyon ton yetiştiricilik. Bizde o seviyede değil. Denizlerin korunması gerekir. Avcılık denildiği zaman denizde ne varsa alıp toplayıp getirip üreteceğimiz faaliyetten ibaret değil, başlı başına buna önem vermek zorundayız. Balık varlığının korunması ve çoğaltılması açısından düzenlemelerimizi buna göre yapıyoruz. Balıkçılık sektörünü faaliyetlerini önemsiyoruz”

2003 yılından itibaren hükümet olarak balıkçılık sektörüne önemli destekleme yaptıklarının altını çizen bakan Eker, şunları söyledi: “Özel şartlarda ÖTV almadan yakıt tedarik ediyoruz balıkçılarımıza. Burada hükümetin verdiği kaynak 1 milyar lira. Birde yetiştiriciliği desteklemek adına üreticimize 1 milyon destek verdik. Türkiye yılda 60 bin ton balık yetiştiriyorduk. Biz bunu 240 bin tona çıkardık. Önemli bir artış 4 kat. Avrupa’nın en hızlı büyüyen, en çok büyüyen 3’üncü ülkesi balıkçılık alanında Türkiye. Bu önemli çünkü biz balıkçılığı aynı zamanda ekonomik faaliyet olarak düşünüyoruz”

DÖRT LEVREK VE ÇİPURANIN 1’İ TÜRKİYE’DEN

Türkiye’de yetiştirilen balıkların Avrupa pazarlarında, başkentlerinde, büyükşehirlerinde tüketicilere ihraç edildiğini anlatan Bakan Eker, şöyle konuştu: "Her dört 4 levrek ve çipuradan biri Türkiye’den satılıyor. Son 10 yılın çabası ile politikası ile uygulamalarla elde edildi. Denizlerde araştırma yaparak, gerek deniz suyu kirliliği, gerekse balıkların yaşam alanlarını, üreme alanlarını, göç yollarını bunları çok ciddi şekilde incelememiz kaydetmemiz gerekiyor. Su ürünleri kayıt ve bilgi sistemi hayata geçti. Bu çok önemli. Yeni tedbirler aldık. Gerek av araçlarının gerek avcılık yöntemlerinin düzenlemesiyle ilgili tedbirler aldık. Marmara ve Karadeniz’de Avrupa Birliği standartlarına göre 50 metre olan trol avcılığını 18 metreden 24 metreye çıkardık. Birkaç yıl içinde bunun sonucu aldık. Deniz dibindeki balık ağlarını temizliyoruz. Balıklar için yapay yuvalar hazırladık ve binlercesini Ege denizinde Edremit’te denize bıraktık. Üretici ve tüketicilere balığın ulaştırılması noktasında denetimlerimiz devam ediyor.”

Denizlerin korunması için herkese önemli görevler düştüğünü kaydeden Eker, “Çünkü hepimizin aynı zamanda ulaşım yolu, kıtaları bağlayan bir biyolojik bir yaşama alanı. Onun için denizlerin kirletilmemesi lazım.Olabildiğince bunun zenginliklerinden istifade etmemiz lazım. Bu noktada uzun vadeli çalışmaların yapılması gerekir” diye konuştu.

BAKAN EKER DÜMEN’DE

Bakan Eker, geminin hazırlanmasında emeği geçen iştirakçilere plaketlerini takdim etti.

Bakan Eker ve protokol daha sonra Arama 1 Gemisinin hizmete açılış kurdelesini kesti. Bakan Eker, daha sonra geminin dümenine geçerek yetkililerden gemi hakkında bilgi aldı. Bakan Eker, daha sonra kendisini karşılayan Fettah Tamince Denizcilik ve Anadolu Lisesi öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Eker’in programına, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse ve kamu kurum ve kuruluşları müdürleri katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.