Yapı Ruhsat Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, bundan sonra yapı için ruhsat bekleyen vatandaşlara ruhsatı kendilerinin vereceğini söyledi.İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, depremden...

Yapı Ruhsat Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden

Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, bundan sonra yapı için ruhsat bekleyen vatandaşlara ruhsatı kendilerinin vereceğini söyledi.İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, depremden...

13 Kasım 2014 Perşembe 14:22
Yapı Ruhsat Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden
Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, bundan sonra yapı için ruhsat bekleyen vatandaşlara ruhsatı kendilerinin vereceğini söyledi.

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Cengiz Adıgüzel, depremden bu yana geçen üç yıllık sürede yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Van’a Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlığı olarak 260 milyon 429 bin 824 TL değerinde toplam 167 yatırıma yaptıklarını ifade eden Adıgüzel, “Bu yatırımların en büyük payı eğitime yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak 2012 yılında 97 milyon 22 bin 122 TL değerinde 72 yatırım yapıldı. 2013 yılında 100 milyon 813 bin 774 TL değerinde 72 yatırım ve 2014 yılında ise 35 milyon 74 bin 784 TL değerinde 25 yatırım yapıldı. Ayrıca bakanlığımızın özel yatırımı olarak 27 milyon 519 bin 144 TL değerinde 6 yatırımı oldu. Böylece Van ilimize depremden sonraki 3 yılda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak ve Bakanlığımızın yatırım tutarı kurum bazında değinecek olursak, eğitime 190 milyon 523 bin 177 TL değerinde 116 yatırım, sağlık için 1 milyon 137 bin 500 TL değerinde 5 yatırım, emniyete 10 milyon 33 bin 103 TL değerinde 7 yatırım, Genel idare için 24 milyon 618 bin 800 TL değerinde 24 yatırım, sporsal faaliyetlere 6 milyon 598 bin 100 TL değerinde 9 yatırım yapılmış, ayrıca bakanlığımızın özel olarak 27 milyon 519 bin 144 TL değerinde 6 adet yatırımı gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra Evini Yapana Yardım Kampanyası şeklinde 7 bin 173 köy evleri, 2 bin 636 yine köylerimize ahır yapılmak suretiyle 374 milyon 640 bin 50 TL bir harcama yapılmıştır. Tüm bu yapılan işler adeta bölgemizin tüm illerine yapılmış kadar büyük bir yatırımdır” şeklinde konuştu.

Adıgüzel, yapı ruhsat ile ilgili vatandaşlara müjde vermek istediğini de ifade ederek, “Özellikle Büyükşehir Yasası’yla birlikte Denizli ile Van’ı karşılaştırdığımızda mesela Denizli Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 10 bin tane ruhsat vermiştir. Ama Van Büyükşehir Belediyesi 300-500’ü geçmeyecek şekilde bir ruhsat vermiştir. Aslında bunun tam tersi olması gerekirdi. Çünkü Denizli Büyükşehir Belediyesi deprem yaşamış bir il değil. Dolayısıyla ruhsatlarla ilgili ilimizde ciddi sorunlar var. Yeni oluşan Tuşba ve İpekyolu belediyelerimiz, vatandaşlarımızın oralara ruhsat için başvurdukları zaman, altyapı eksikliği, mühendis eksikliği, birim kurulamadığı gibi benzeri sebeplerden dolayı gerekçelerle bize gönderiyorlar. Biz bunları anlarız, yeni oluşan bir belediye oldukları için makul görürüz. Ancak Van Büyükşehir Belediyesi’nden gelen böyle gerekçeleri kabul edemeyiz. Çünkü büyükşehrin mühendisi de var, şehir planlamacısı da var, haritacısı da var, teknik anlamda onları yapabilecek her türlü altyapısı var. Tabi vatandaşlar gerek bakanlığa, gerek valiliğe, gerekse bizlere, gerekse siyasetçilerimize giden binlerce şikayet ve ruhsatla ilgili beklentileri var. En son Sayın Milletvekilimiz Fatih Çiftçi Beyin girişimleri sonucunda, bakanlıktan bize bir yazı geldi. İki ay içerisinde belediyeye müracaat eden vatandaşlarımız, eğer iki ay içerisinde belediye onlara cevap vermezse olumlu veya olumsuz, bize müracaat yaptıkları takdirde onların ruhsatını vermeye başladık. Bu da halkımız için, ilimizi rahatlatan bir haber oldu. Kanun ve imar eksikliklerinin ve engel teşkil edecek durumları olmaması durumunda halkımızın mağduriyeti giderilmiş olacaktır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.