Yozgat’ta Aspir Hasadı Başladı

Türkiye’de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat’ta, bir taraftan nadasa bırakılan tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak diğer taraftan da bitkisel yağ açığını kapatmak üzere bu...

Yozgat’ta Aspir Hasadı Başladı

Türkiye’de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat’ta, bir taraftan nadasa bırakılan tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak diğer taraftan da bitkisel yağ açığını kapatmak üzere bu...

23 Ağustos 2014 Cumartesi 15:13
Yozgat’ta Aspir Hasadı Başladı
Türkiye’de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat’ta, bir taraftan nadasa bırakılan tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak diğer taraftan da bitkisel yağ açığını kapatmak üzere bu yıl yaklaşık 50 bin dekara ekimi yapılan aspir bitkisinin hasadına başlanıldı.

Yozgat merkeze bağlı Lök ve Musabeyli köyünde Aspir bitkisi hasadı başladı. Musabeyli köyünde anıza doğrudan ekimi yapılan aspir bitkisinin biçerdöverle gerçekleştirilen hasadına Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, teknik personeli ile birlikte katılıp, çiftçilerden üretimle ilgili bilgiler aldı. Özdemir, hasat sonrasında yaptığı açıklamada, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından Türkiye’nin önemli bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, nadasa bırakılan tarım alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasının yanında Türkiye’nin bitkisel yağ açığının kapatılmasına da katkı da bulunmak amacıyla bu yıl 50 bin dekar alana aspir bitkisinin ekildiğini söyledi.

Yozgat’ta 2 milyon 300 bin dekar tarım alanının her yıl nadasa bırakıldığını hatırlatan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, bunun Türk ekonomisine ciddi zarar verdiği gibi çiftçinin de ekim ve üretim yapmadığı tarlasına emek harcamak suretiyle gelirini düşürdüğünü kaydetti. Nadasa bırakılan hububat ekimi yapılan tarım alanlarına hiç bir masraf yapmaksızın anız üstü aspir ekimi yapılabileceğini kaydeden Özdemir, “’Burada anıza aspir ekimi yapıldı şimdi de hasadı yapılıyor. Bu tarla sürülmeden direkt anıza ekim yapıldı, gübrede verilmedi verim de gayet güzel. Çiftçimiz tarlasına ekimini yapıp, gitti şimdi geldi hasadını yapıyor. Çiftçimiz bu tarlasından iki yılda bir ürün alınıyordu, şuan hiç bir masraf etmeden her yıl ürün alacak. Bu yıl aspir hasadını yaptığı tarlasından önümüzdeki yıl da hububat ekip, hasadını yapacak. Nadasa bırakmanın hiç bir anlamının olmadığını şuan burada gözümüzle görüyoruz. Anıza ekimde devletin desteği çatak projesi kapsamı içerisinde var. Onu da bu sene biz başlattık. Bakanlığımız ilimizi proje kapsamı içerisine aldı. Bu sene 5 bin dekardan başlayacağız. Önümüzdeki yılarda bu git gide artacak” dedi.

Yozgat bu yıl 50 bin dekar civarındaki tarım alanına aspir ekiminin yapıldığını belirten Özdemir, “Bizim nadas alanımız 2 milyon 300 bin dekar civarında. Bunun 50 bin dekarı ekildi. Eğer 2 milyon 300 bin dekar alanın tamamına aspir ekimi yapılmış olursa, 200 bin ton aspir tohumu elde edilecek bundan da yaklaşık 70-80 bin ton aspir yağı üretilmiş olacak, 170 bin ton civarında da aspir küspesi elde edilecektir” diye konuştu.

Nadas alanlarına aspir ekimi yapılması durumunda Yozgat ekonomisine yaklaşık 300 milyon lira civarında bir girdinin sağlanıp, bu paranın da çiftçinin cebine gireceğini vurgulayan Özdemir, “Türkiye’nin bitkisel yağ açığı var. Petrol ile birlikte bitkisel yağı açığımızı da yurt dışından temin ediyoruz, nadasa bırakılan alanlara ekim yaptığımızda bu para bizde kalacaktır” ifadelerini kullandı.

"JET YAKITI TESİSİ KURULACAK"

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, Yozgat’ta kuru tarımın yapıldığı alanlardan dekardan ortalama 100 kilo, sulu alanlardan ise dekara 300- 400 kiloya kadar ürün alınabildiğini belirterek, “Aspir bitkisinin biyodizel ve jet yakıtının da hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Yozgat’ta aspir ekim alanlarının artırılması durumunda bitkiyi yakıta dönüştürecek tesislerin kurulacaktır. Almanya’da aspir bitkisinden jet yakıtı üreten bir firmanın teknik ekibi ilimize gelerek incelemelerde bulundu, örnekler alındı. Yozgat bölgesinde ekim alanlarını gezen heyet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri Ofisi Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerini sürdürüyorlar. Uygun görülmesi halinde Yozgat’ta da aspir bitkisinden jet yakıtı üretmek üzere tesis kurulacak. Bu da çiftçimizin ürününü daha kısa vadede satmasına katkı sağlayacaktır. Ürün daha da değer kazanacaktır” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.