Belediye Başkanı Adil Düzlü Filyos Liman İhalesini Değerlendirdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Filyos Liman Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak bölgenin en büyük limanının artık hayal değil, gerçek olduğunu belirtti.Ulaştırma, Haberleşme Bakanlığı’nda...

Belediye Başkanı Adil Düzlü Filyos Liman İhalesini Değerlendirdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Filyos Liman Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak bölgenin en büyük limanının artık hayal değil, gerçek olduğunu belirtti.Ulaştırma, Haberleşme Bakanlığı’nda...

21 Mart 2014 Cuma 11:36
Belediye Başkanı Adil Düzlü Filyos Liman İhalesini Değerlendirdi
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Filyos Liman Projesi hakkında açıklamalarda bulunarak bölgenin en büyük limanının artık hayal değil, gerçek olduğunu belirtti.

Ulaştırma, Haberleşme Bakanlığı’nda geçtiğimiz Çarşamba günü saat 10:00’da yapılan ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli limanlarından olan ve 2014 yatırım kapsamına alındıktan sonra geçtiğimiz günlerde ihale sürecinin başlamasından sonra ihalesi gerçekleşen Liman Projesi hakkında Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü çok önemli açıklamalarda bulundu. Düzlü yaptığı açıklamada, Filyos Limanı’nın artık gerçeğe dönük bir proje olduğunu kaydederek, bölge Belediye Başkanları tarafından çok çaba sarf ettiklerini açıkladı. Düzlü, “Batı Karadeniz’in en önemli projelerinden olan Filyos Projesi’nin en önemli ayağı olan Filyos Limanı’nın yapımı ile ilgili ihale süreci geçtimiz aylarda başlamıştı. Ulaştırma Bakanlığı’mızın 19 Mart itibari ile Ulaştırma Bakanlığı’nın salonunda saat 10:00’da Filyos Limanı’nın ihalesi yapıldı. Yaklaşık 1. Etap alt yapı ihalesi 810 Milyon TL muhammen bedel olan ihaleye 15 firma katıldı. Bir firma teşekkür mektubu sunarak ihaleye teklif vermeyeceğini açıklayarak geri çekildi. Diğer 14 firma hem ulusal hem de uluslar arası gerçekten de ülkemizin bilinen ve tanınan çok güçlü firmalarıdır. Bu firmalarımız çeşitli miktarlarda tekliflerde bulundular. Ulaştırma Bakanlığı ihaleyi 15 gün içerisinde değerlendirerek açıklayacağını umuyoruz” dedi.

“OSMANLI DÖNEMİNİN EN BÜYÜK PROJESİDİR”

Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Filyos Limanı’nın ihalesin gerçekleşmesinden sonra en geç 15 gün içerisinde Kamu İhale Kurum tarafından yüklenici firmanın en kısa zamanda açıklanmasının ardından 2014 yatırım programına alındığını ve Osmanlı’dan bu güne kadar konuşulan en önemli proje olduğunu vurguladı. Başkan Düzlü, “ Kamu ihale kanuna göre bir ay içerisinde açıklanmak zorundadır. Yakın zamanda Filyos Liman inşaatının yüklenicisinin belli olacağını ve fiilen inşaatın başlayacağını bekliyoruz. Bildiğimiz üzere Filyos Limanı Osmanlı döneminden bugüne kadar konuşulan projenin en önemlilerinden bir tanesidir. Dolayısıyla biz bu süreci yakından takip ederek hızlandırmak için elimizden gelen her gayreti gösterdik ama gerçekten de çok büyük bir proje olması ve alt yapıda gerek proje bazında gerekse teknik bazda birçok eksikliğin giderilmesi için bir süre gecikmek zorunda kaldı. Nihayetinde yaklaşık 8-10 yıldır emeğimizi ve gayretimizi bu projeye verdik desek yeridir” diye konuştu.

“AKLI OLAN HERKES BÖLGEYE SAHİP ÇIKSIN, SİYASET YAPMASIN”

Ulaştırma Bakanlığı’nın Ankara’da yaptığı Filyos Liman Projesi ile ilgili olarak bölgenin en önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, bölge Belediye başkanları olarak yöreye sahip çıktıklarını ve herkesin bölgeye sahip çıkmasını ve proje üzerinden siyaset yapılmaması konusunda uyardı. Düzlü şöyle devam etti: “Yörenin Belediye Başkanları olarak, siyasilerimizle, milletvekillerimizle hep birlikte ve ayrıca bürokrasi ile birlikte engelleri tek tek aşmasını bildik. Sonuç noktasına gelmesi dolayısıyla şahsım adına memnuniyet ve mutluluk duyuyorum. Buna rağmen bölgemizde 2009 yılında havaalanımızla ilgili konuşanlar olumsuz hava ve tablo çıkartılmaktadır. Liman’ın gerçekleşmeyeceği böyle bir limanın olmayacağı konusunda yapılanları görmekteyiz. Bunlardan üzüntü duymaktayız. Aklı olan herkesi bölgesine ve yöresine sahip çıkmaya çağırıyorum. Siyaset yapılacaksa neyin üzerinden siyaset yapılacağını iyi bilsinler. Belki birilerine bizim akıl vermemiz ve siyaset yapsın konusunda yaşımız uygun değil. Gerçek anlamda Zonguldak’ımıza, ülkemize ve bölgemize bir şeyler vermek istiyorlarsa ne üzerinden siyaset yapmak için farkına varmak zorundadırlar. 15 yıl önce Enerji Bakanı’mız var iken bölgemize doğalgaz gelmesi için yaptığımız mücadeleyi gün gibi hatırlıyorum. O dönemin sözde emekçileri doğalgaz alternatif kömür diye karşı çıkmışlardır. Bugün ise 15-20 yıl sonra biz halen bölgemize doğalgaz getirmek için uğraşıyoruz”

“HAVAALANI ÇALIŞMAZ DİYENLER ŞİMDİ MİTİNG İÇİN GELİYOR”

Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü, Zonguldak’ın en önemli havaalanı olduğunu kaydederek birileri havaalanın çalışamaz dediklerini ve havaalanı üzerinden siyaset yapılmaması konunda uyarıda bulundu. Düzlü, “Bundan 5-10 sene önce bu havaalanı çalışmaz diyenler şimdi Zonguldak’a miting için gelirken havaalanına iniyorlar. Biz diyoruz ki Filyos Limanı ihalesi yapılmıştır. Devletimiz ödenek olan 810 Milyon TL’yi ayırmıştır. 2014 yatırım programında 140 Milyon TL ödeneği vardır ve bu ödeneğin 120 Milyos TL’si yapılacak olan imalatın boyutuna göre 2014 yılı içerisinde ödenebilecek boyuttadır. Bu da yapılacak olan için yüzde otuzuna tevekkül etmektedir. Bu proje üzerinden artık siyaset yapmayı bırakmalarını, halkımızı artık daha fazla kandırmadan gerçekleri konuşmalarını ve böylesine güzel ve önemli bir projeyi sadece bizlerde değil, onlarda sahiplenerek bölgesine ve yöresine sahip çıkmak zorundadırlar. Ben Filyos Limanı projesinde emeği geçen başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ulaştırma eski Bakanı’mız Binali Yıldırım’a, şuan ki Bakanı’mız Lütfi Elvan’a, Müsteşarlarımıza, Valilerimize, Kaymakamlarımıza, bölgemizin yetiştirdiği değerli siyasetçimiz ve milletvekilimiz Köksal Toptan’a, önceki dönem ve bu dönemdeki milletvekillerimize, bölgemizdeki Belediye Başkanlarımıza, teşkilatımızın tüm mensuplarına ve ismini sayamadığım herkese teşekkür ediyorum. Filyos Liman Projemiz hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.