Eren, Gazetecilere Çalışmaları Anlattı

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, gazetecilere göreve geldikleri 2 Kasım 2012 tarihinden itibaren yapılan çalışmaları ve faaliyetleri anlattı.Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Toplantı Salonu’nda...

Eren, Gazetecilere Çalışmaları Anlattı

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, gazetecilere göreve geldikleri 2 Kasım 2012 tarihinden itibaren yapılan çalışmaları ve faaliyetleri anlattı.Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Toplantı Salonu’nda...

21 Ocak 2014 Salı 17:03
Eren, Gazetecilere Çalışmaları Anlattı
Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, gazetecilere göreve geldikleri 2 Kasım 2012 tarihinden itibaren yapılan çalışmaları ve faaliyetleri anlattı.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Korkut Eren, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Bir senelik çalışmaları anlatan Eren, kurumun faaliyetlerini içeren 140 sayfalık kitapçığın tanıtımını da yaptı. Eren, “Bu toplantıyı yapmamızdaki amacımız, biz bir senelik neler yaptık, Kamu Hastaneleri ne getirdi, ne götürdü, önümüzdeki sene içerisinde hastaneler ile ilgili sağlık hizmeti açısından neler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yapamadığımız, yapamadığımız ve geciktiğimiz işler neler bilgilendirme amacıyla yaptık. Bunu da bir kitapçık haline getirdik. Bundaki ana unsurlardan bir tanesi, yeni kurulan bir yapının hem tanına bilirliğinin artması hem de bir farkındalık oluşturmaktır. Hali hazırda biz de dönem dönem hem vatandaş nezdinde, hem de kurumlar nezdinde Kamu Hastaneleri’nin fonksiyonu açısından bir soru işareti olduğunu yaşıyoruz” dedi.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin görev alanı ile ilgili de bilgiler aktaran Korkut Eren, kurumun yapısı ile ilgili de şöyle dedi:

“2012 yılında sağlık üçe bölündü. Halk Sağlığı, Kamu Hastaneleri ve Sağlık Müdürlüğü olarak. Biz en son yapılanan teşkilatız. Bu üçlü yapının içerisinde. Genel sekreterlik kurulduktan sonra 81 ilde yapılanma tamamlandı. 81 ilde bazı büyük illerde birden fazla olarak 87 tane genel sekreterlik oluşturuldu. Özel ve üniversite hastaneleri haricindeki sağlık tesisleri bu yapının altında toplandı. Bir tek istisna kendi müstakil hastanesi olmayan Üniversite Hastaneleri’nde Karabük’te olduğu gibi o yapıda genel sekreterliğe dahil. Ama burada Tıp Fakültesi de proje bazlı ve yaptığımız işlerin haricinde organik bağımız yok. Kendi özel mevzuatları var ve YÖK’e bağlıdır. Biz vatandaş gözüyle bakarak bazı şeyleri çözmek istiyoruz. Bunda kat ettiğimiz aldığımız mesafeler var. Kat etmemiz gereken durumlar da var. Ama niyetimiz Zonguldak’ta bir sene evvel bulunduğumuz noktadan bu çıtayı yukarıya çıkartmak. İlk geldiğimizden bu yana gelmeden evvel Zonguldak ile ilgili bilgi birikimimiz vardı. Ben ve arkadaşlarım da sağlık tesisleri ve bulundukları pozisyon, durumlarıyla ilgili daha detaylandırmak amacıyla bir çalışma yürüttük.”

“SAĞLIKTA ZONGULDAK 20 İL ARASINDA”

Hastanelerdeki aksaklıkları raporlayarak sorunların düzeltilmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunduklarını ifade eden Eren, idareci sayısı hakkında da bilgiler aktardı:

“Şu anda hastanelerimizde hastaların neler yaptığını nerelerde sıkışıklıklar yaşandığını, sorunların nelerden yaşandığını, hastaların nelerden şikayetçi olduğunu ufak ufak raporluyoruz. Bunları da idareler ile paylaşıyoruz. Bundan çoğu idarecimizin de yapılan uygulamadan haberleri var ama hangi öğrenci hangi hastanede bunu bilmiyorum. Aldığımız raporları da belli süzgeçten geçirdikten sonra idarelere iletip düzeltme ile ilgili faaliyette bulunuyoruz. Kadrolu olmayan ama görevlendirme ile çalışan, başhemşire arkadaşlarımızı da katarsanız idareci sayısı 90’ları buluyor. Biz şu anda 46 kişi ile çalışıyoruz. Bir arkadaşımız daha ilave oldu. Yaklaşık yüzde 38 oranında daha az idareci ile daha fazla iş yapmak gibi bir eğilim içerisindeyiz. Ben verimli olduğunu da düşünüyorum. Tabii ki yeni bir sistem olduğu için aksayan yanları olduğunu düşünüyorum. Mutlaka vardır, düzeltilebilir. Zonguldak büyük bir il. Sağlık açısından baktığımızda Türkiye’nin ilk 20 ili arasına giriyor. Bu azımsanmayacak bir şey. On sağlık tesisi ki bunun iki tanesi ağız diş sağlığı merkezi. Sekiz tanesi devlet hastanesidir. Bin 500’e yakın yatak var. Hastaneler açısından söylediğimizde, biz yaklaşık 2 buçuk milyona yakın total başvuruya hizmet vermeye çalışıyoruz. Bunun yaklaşık 800 bini acil, geriye kalanı da normal ayaktan hasta dediğimiz poliklinik hastasıdır.”

“SIKINTISIZ SAĞLIK SİSTEMİ HEDEFLİYORUZ”

Sorunların çözümünün zaman alabileceğini hatırlatan Korkut Eren, yapılan anket çalışmaları ile ilgili olarak da “Kimsenin elinde bir sihirli değnek yok. Var olan sorunu veya çözülmesi gereken sorunu bir günde çözemiyorsunuz. Bazı sorunlar var çok kısa sürede çözülüyor. Bazı sorunlar var uzun sürede çözülebiliyor. Ama niyet olarak en azından bu yapı yani genel sekreterlik açısından söylüyorum. Hem personel açısından hem de hasta açısından çözülmüş daha sıkıntısız bir sağlık sistemi hedefliyoruz. İki anket yaptık. Bunlar bizim anketörlerimiz veya ilgili personelimiz yaptı. Hastalar hastanelerden neler bekliyor, nelerden şikayet ediyor. Bunların sonuçlarını alarak idarecilerimiz ile yaptık. Yaklaşık 6’şar ay arayla gibiydi. Bu sene mevcut tüm anketlerden çıkan sonuçların nelerinin yapıldığını çıkartıp bunları personele ve hastalara ilan edip tekrar bir anket çalışmasına yine göreceğiz” dedi.

Kdz. Ereğli, Çaycuma ve Devrek Devlet Hastaneleri ile ilgili süreci de anlatan Eren, şöyle devam etti:

“400 yataklı Ereğli Devlet Hastanesi. Ereğli, Devrek ve Çaycuma için 7 milyona yakın kaynağımız geçen senenin sonunda geldi. İl Özel İdaresi’ne aktardık. Özel İdare ile görüşmelerimizi yaptık. Tıbbi cihaz ve mefruşat ile ilgili Devrek ve Ereğli öncelikle olmakla beraber, Çaycuma belki onlardan bir iki ay geç olacak. Alımıyla ilgili çalışmaların ön hazırlıkları yapıldı. Bu sene içinde her üçünü de açmak istiyoruz. Ereğli için Şubat ayında firma geçici kabulü TOKİ’ye verecek. Sonra da yavaş yavaş Ereğli, Devrek ve Çaycuma’da yeni hastanelerimize taşınmaya başlayacağız.”

“ZONGULDAK'A 400 YATAKLI DEVLET HASTANESİ"

2014 yılında yatırım olarak Zonguldak'a 400 yataklı devlet hastanesinin yapılacağını anlatan Eren, yatırımlar ile ilgili de şöyle dedi:

“2014 yılında yatırım olarak ne yapacağız. 400 yataklı devlet hastanesi yapacağız. 23 Ocak 2014 tarihinde ihalesi var. Bu bizim de son bir senedeki gündemimizdi. Beki de Zonguldak’ın son 4-5 senedir gündemindeydi. 23 Ocak 2014 tarihinde ihalesi TOKİ tarafından yapılıyor. Ondan sonraki süreci de hep beraber takip edeceğiz. Gökçebey Devlet Hastanesi ile ilgili 10 yataklı hastane yapıyoruz. Belki Zonguldak'ın en büyük problemlerinden bir tanesi İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Genel Sekreterliği tek bir hizmet binasında toplayacağız. Bu da yatırım programından geçti. Yer ile ilgili alternatiflerimizde kabaca hazır. Eski öğretmen evi olabilir. 69 ambarlarından bir yer olabilir. Yer ile ilgili çok sıkıntı etmiyoruz. Niyetimiz 2015 sonunda yeni hizmet binasına geçmek istiyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.