Balıkesir'de Kuva-yi Milliye Kahramanları Anıldı

Balıkesir'de, Kuva-yi Milliye coşkusu yaşandı. ilk defa 10 yıl önce valilik tarafından başlatılan Kuva-yi Milliye Haftası etkinlikleri, "Kuva-yi Milliye Günü" olarak kutlandı. Her yıl 16 Mayıs tarihinde düzenlenen ve bu yıl 10.'su yapılan etkinlikte Balıkesir'de 92 yıl önce kurulan Redd-i İlhak Cemiyeti ile düşman işgaline karşı silahlı direniş kararı alan ve uygulayan Balıkesirli kahramanların anıları bir defa daha yaşatıldı.

Balıkesir'de Kuva-yi Milliye Kahramanları Anıldı

Balıkesir'de, Kuva-yi Milliye coşkusu yaşandı. ilk defa 10 yıl önce valilik tarafından başlatılan Kuva-yi Milliye Haftası etkinlikleri, "Kuva-yi Milliye Günü" olarak kutlandı. Her yıl 16 Mayıs tarihinde düzenlenen ve bu yıl 10.'su yapılan etkinlikte Balıkesir'de 92 yıl önce kurulan Redd-i İlhak Cemiyeti ile düşman işgaline karşı silahlı direniş kararı alan ve uygulayan Balıkesirli kahramanların anıları bir defa daha yaşatıldı.

16 Mayıs 2011 Pazartesi 21:26
Balıkesir'de Kuva-yi Milliye Kahramanları Anıldı

Atatürk Anıtı'ndaki ilk törenin ardından Balıkesir Üniversitesi Türk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürü Yrd. Doç. Dr. Zeki Çevik, "Milli Mücadelede Son Kurºun" konulu konferans verdi. Konferansın ardından 10 yıl önce dönemin valisi Utku Acun tarafından yaptırılan Adnan Menderes Mahallesi'ndeki Kuva-yi Milliye Anıtı'nda tören düzenlendi. Vali Yılmaz Arslan, Garnizon ve Okullar Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç ve Belediye Başkanı İsmail Ok, askeri ve sivil erkan ile öğrenciler ve az sayıda vatandaş katıldı. Halk oyunları gösterisinin ardından milli mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlerin anısına saygı duruºunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Balıkesir için Kuva-yi Milliye hareketinin başladığı dönemin, "mutlaka hatırlanması", "hiç unutulmaması" ve "gelecek nesillere de aktarılması gereken bir görev" olduğunu söyledi. Vali Arslan, "89 yıl önce İstiklal Savaşının başlangıcında Balıkesir, direnişin ve kurtuluşun umudu olmuş, ülkesine, bayrağına saldıranlara karşı kadını, erkeği, genci, yaşlısı ile Redd-i İlhak kararlılığını sergilemiştir. 16 Mayıs 1919'da Okuma Yurdu toplantısından sonra, bir mevlit bahanesiyle 19 Mayıs 1919 tarihinde Alaca Mescit toplantısı Balıkesir'deki örgütlenmenin ilk ciddi adımıdır. Balıkesir Hareket-i Milliye Redd-i İlhak Heyeti adıyla bu oluşum Balıkesir'de dört yerel kongre toplamış, Hacim Muhittin Çarıklı başkanlığında Alaşehir Kongresi ile örgütlenme bölgesel bir nitelik kazanmıştır. Balıkesir Merkez Heyetinin aldığı 101 karar ve topladığı kongrelerle Yunan işgalinin önünde oluşturulan Kuva-yi Milliye Cepheleriyle mücadele yürütmüştür. Ayvalık'tan başlayarak İvrindi, Bergama, Soma, Akhisar, Cephelerinin her türlü ihtiyacını ve lojistik desteğini sağlamıştır. Öyle ki ancak bir devletin fonksiyonlarını gerçekleştirecek, seferberlik ilan etmiş, asker toplamış, yasaklar getirmiş, vergi toplamış ve cezalar vermiştir. Hatta cephelerde şehit düşenlerin ailelerine, onları rencide etmemek için "hediye" adı altında tazminatlar bile belirlenmiştir. Böylece Yunan ilerleyişi durdurularak Merkezi Ankara TBMM Hükümeti'ne, toparlanıp düzenli ordulara geçilmesi için zaman kazanılmıştır" diye konuştu.

MİLLİ MÜCADELENİN BAYRAKLAŞAN İLİ BALIKESİR

Vali Yılmaz Arslan, Balıkesir'in milli mücadele döneminin bayraklaşan İl'i olduğunu vurguladı. Mondros Mütarekesi'nin hükümleri gereği ümitlerin yok olmaya yüz tuttuğu bir ortamda, Balıkesir'de başlatılan milli şahlanış ve örgütlenmenin kısa sürede bütün Türkiye'ye ışık tutacak seviyeye ulaştığını belirten Yılmaz Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"İtilaf Devletlerinin kontrolündeki başkent İstanbul'un hemen yanı başında, adeta bir devlet gibi çalışarak Yunan işgaline karşı Kuva-yi Milliye Cepheleri kurulup yürütülmüştür. O karanlık günlerde bu hareketi organize ederek yürütenler büyük ölçüde Balıkesir halkı ve yürüyen merkez de Balıkesir Kenti idi. Sonsuza kadar yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna giden yolda, kurulan ilk Kuva-yi Milliye cephesinde Yunan İşgaline karşı ilk kurşun 29 Mayıs 1919'da Ayvalık Cephesinde atılmıştır. Yine milli mücadelenin son kurşunu da Balıkesir'in diğer iki ilçesinde 17 - 18 Eylül 1922'de Bandırma ve Erdek'te atılmıştır. Kurtuluş yolunda bu iki olayın şerefi Türkiye genelinde Balıkesir iline aittir. Bütün bunları bilen Mustafa Kemal Atatürk kurtuluştan sonra ilk ziyaretlerinden birini 6 Şubat 1923'te, üstelik Lozan görüşmelerinin çıkmaza girdiği bir anda Balıkesir'e gerçekleştirmiştir. 7 Şubat 1923 Çarşamba günü de Zağnos Paşa Camii'nde Balıkesir'in fedakar ve vatansever halkıyla dertleşerek bir konuşma yapmış ve onlardan gelen 40 kadar soruyu cevaplandırmıştır. O zor günlerde, Balıkesir Kuva-yi Milliye kahramanları, vatanları için her şeylerini feda etmekten çekinmemişler, maddi ve manevi varlıklarını Milli Mücadeleye adamışlardır. Bu nedenle, birlik ve beraberlik ruhu içinde vatanını yiğitçe savunan ecdadımızın düşmana karşı nasıl mücadele ettikleri iyi öğrenilmeli ve hatıraları yad edilmelidir.

Başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımız ve Balıkesir'imiz için kanlarını dökmüş, canlarını vermiş aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, fedakar ve vatansever Kuva-yi Milliyecileri rahmet ve minnet duygularıyla anıyor, manevi huzurlarında saygı ile eğiliyorum."

Kuva-yi Milliye anıtındaki törenin ardından Alaca Mescit Camiinde mevlit ve lokma hayrı yapıldı. Garnizon Komutanlığı Bölge Bandosu ise kent merkezindeki Toplu Taşıma Merkezinde açık havada konser verdi.

Son Güncelleme: 16.05.2011 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.